BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Chiroso Lot 6
USA|Regalia Coffee

Regalia Coffee

$23.00150gIn Stock

Chiroso Lot 6

Chiroso Lot 6 is a Planadas, Tolima, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Regalia Coffee.

In stock since:

Buy from Regalia Coffee

Details

Origin
Planadas, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Jorge Rojas
Available Sizes▾
  • 150g — $23.00 ($15.33/100g)
  • 300g — $36.50 ($12.17/100g)
  • 907g — $99.50 ($10.97/100g)

Description

Jorge Rojas has dedicated his life to coffee since he was 12 years old, and was always focused on producing high-quality coffee while keeping ecological farming practices at the forefront. Rojas received his organic BIO certificate through ASEPOP Planadas,a 275-member coop in which provides its members with processing and QC resources, educational training, and various opportunities to travel to trade shows around the country. We’re excited to carry more coffee from Jorge Rojas this year. We recently carried his washed Gesha from another one of his farms in Planadas, Finca La Roca, and last year we had his pink bourbon from this same farm, El Jardín. We tried several different Chiroso microlots of his earlier this summer, which are meticulously separated by lot for fine-tuned drying processes. This lot was depulped and fermented for 24 hours in mucilage. The winey yet delicate profile of this coffee is standout, as it’s extremely difficult to strike a balance between the two. We taste a defined, crisp nectarine structure, tame natural wine flavors, and a tropical sweetness akin to dried pineapple. Region                 Planadas, Tolima, Colombia Farm                    Finca El Jardín Altitud                 2050 MASL Producer            Jorge Rojas Variety                Chiroso Harvest               April 2026 Process              Washed Fermentation   24 hours in mucilage

About Regalia Coffee

Location
New York, US
Region
North America
Visit Regalia Coffee →