
Moonwake
El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia
El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia is a Planadas, Tolima, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Moonwake.
In stock since:
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas, El Jardin
Available Sizes▾
- 227g — $32.00 ($14.10/100g)
- 1000g — $122.00 ($12.20/100g)

El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia
El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia is a Planadas, Tolima, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Moonwake.
In stock since:
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas, El Jardin
Available Sizes
- 227g — $32.00 ($14.10/100g)
- 1000g — $122.00 ($12.20/100g)
Similar coffees to this Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso

Chiroso Lot 6
Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso
Regalia Coffee
$23.00
![Finca El Jardín - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedChiroso_a67e6808-fe83-4dfe-85d5-3fac3ca7405c.png?v=1788869802)
Finca El Jardín - Washed [Chiroso]
Santa Bárbara, Antioquia, Colombia Washed Chiroso
Mellow Coffee Roasters
$17.07

Chiroso Lot 7
Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso
Regalia Coffee
$23.00

El Jardín, Colombia
Santa Barbara, Antioquia, Colombia Washed Chiroso
Patricia Coffee Brewers
$21.07
![Finca El Proceso - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WashedChiroso.png?v=1768996836)
Finca El Proceso - Washed [Chiroso]
Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso
Mellow Coffee Roasters
$18.20

Curious Colombia Jairo Arcila Whole Bean
Quindio, Colombia Washed Chiroso
Comet
$33.00
Description
Whole Bean Roast: Light Recommended Rest: 4-6 weeks from roast date Tasting Notes: mango, bartlett pear, strawberry Origin Details Region: Planadas, Tolima, Colombia Elevation: 2050m Producer: Jorge Rojas, El Jardin Process: Washed Variety: Chiroso ABOUT THIS COFFEE AND PRODUCER Jorge Rojas is a fourth-generation coffee grower whose journey began at 13 years old when his mother gave him an opportunity to work on the family farm. After learning everything he needed to know about coffee production, Jorge inherited part of his father’s farm and bought a parcel of land from his neighbor. This plot of land became known as El Jardin. For this lot, cherries are first flotation sorted, then fermented for 24hrs in their mucilage. After this they are traditionally washed before being dried for 15 days. WHY WE SELECTED THIS COFFEE We're excited to source from Jorge Rojas of Finca El Jardin in Colombia for the first time. Jorge has become well known for pairing distinctive processing styles with exciting varietals, and this Chiroso is a great example of what that combination can produce. Although this lot is primarily washed, the fermentation is carefully controlled to boost the coffee's natural acidity without obscuring its clean, traditional washed character. The result is a crisp, bright expression that lets the Chiroso's fruit remain at the center of the cup. The first sip is full of tropical fruit, with a big mango character leading the profile. As it cools, the fruit gradually shifts toward strawberry, while a round Bartlett pear sweetness runs through the cup and keeps everything feeling soft and juicy. It's a particularly enjoyable expression of Chiroso with a distinct fermentation style.
More from Moonwake

Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
$34.00

Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
$25.00

El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
$36.00

El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
$25.00

El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
$44.00

Malaki Estate - Florence and Jessica Marigi - Washed Kenya - Kenya
$24.00
