
Rogue Wave Coffee
Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural is a Ethiopia, Natural coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 40g — $5.00 ($12.50/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2500g — $123.00 ($4.92/100g)

Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural is a Ethiopia, Natural coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 40g — $5.00 ($12.50/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2500g — $123.00 ($4.92/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural

Ethiopia Zema
Ethiopia Natural
Caffe Lusso
$26.00

Ethiopia Hadeso
Ethiopia Natural
Poem Roasting
$24.00

Rumudamo Natural
Ethiopia Natural
Crankhouse Coffee
$18.57

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe Washed 1974-1975 JARC selections and local landraces
Little Waves Coffee Roasters
$22.50

Keramo Natural
Bensa, Sidama, Ethiopia natural, dried on raised beds 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.34

Keramo Washed
Bensa, Sidama, Ethiopia 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.34
Description
This natural processed coffee comes from the Keffa zone of Ethiopia's SNNPR region, grown at 1800–2000 MASL in fertile red-brown clay soil. About Dinkalem Ademe Dinkalem Ademe's farm spans around 400 hectares. Most of it is blanketed in Keffa's native forest with roughly 40 hectares planted in coffee, along with a mix of new and old trees, including some Wush Wush variety. Dinkalem has been growing coffee on this land in the village of Checho long before his current partnership with the sourcing team. That partnership dates back to 2017, and the team has seen consistent quality from him and his farm year after year. Dinkalem's plan is to steward the land carefully, gradually replacing older trees with new ones. He's also building an outgrowers program that brings economic benefits to his neighbours and friends. Zema is an Amharic word meaning melody, or sacred song in the Ethiopian Orthodox tradition. The name was chosen to honour the deep connection to music shared by the team and their partners, and to proudly represent the song of Ethiopia. Where to start Rest time: 2-3 weeks after roast Filter: 1:16-17 ratio, 94°C Espresso: 1:2.5-2.7 ratio, 90°C, 26-30s
More from Rogue Wave Coffee

Vietnam - 96B Huong Phung Commune Liberica | Anaerobic Natural
$8.00

Guatemala - San Ramon Geisha | Washed - 100g
$20.00

Panama - Altieri Chombi Geisha | Fermented Washed - 100g
$35.00

Brazil - Rio Brilhante Icatu | Natural
$4.00

Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
$6.00

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
$3.00




