
Rogue Wave Coffee
Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey is a Kenya, Honey coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 40g — $6.00 ($15.00/100g)
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey is a Kenya, Honey coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 40g — $6.00 ($15.00/100g)
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
Similar coffees to this Kenya Honey

Kenya Kiamugumo AA
Kenya Washed
Poem Roasting
$25.00

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
Gichugu, Kirinyaga County, Kenya Yellow Honey SL28 & SL34
OMA Specialty Coffee
$40.79

Kiamugumo
Nyangeni, Kirinyaga, Kenya Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Flower Child
$26.50

438 Kenya Kiunyu AA
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya Fully Washed SL34, Ruiru11, Batian,
Philocoffea
$11.00

Karimikui
Kirinyaga Washed SL28, SL34, Ruiru 11 &, Batian
Manhattan
$15.93
![Kenya - Kaguyu AA #035 [25/26]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0779/1961/7334/files/kenya_kaguyu_aa_035_2026_shopify.png?v=1789131622)
Kenya - Kaguyu AA #035 [25/26]
Kenya Traditional Washed SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Scenery Coffee
$29.18
Description
This coffee is processed using a honey method, which is an innovative twist on Kenya's traditional washed approach. Freshly picked cherries are depulped, leaving some of the mucilage clinging to the beans, then slow-dried on raised beds under the sun with frequent hand-turning. As the mucilage dries, its natural sugars infuse into the beans, giving the coffee enhanced sweetness and complexity. We recommend these parameters as a starting point: Rest: 2–3 weeks Filter: 1:16–17 | 90–92ºC Espresso: 1:2.4–2.6 | 92ºC About Kanguya Factory & Murang'a County Kanguya Factory in Murang'a County is recognized for its rigorous quality control and precise post-harvest practices. Hundreds of smallholder farmers selectively handpick ripe cherries and deliver them to the factory for fermentation, washing, and careful drying on raised beds. Beyond processing, the factory also provides seedlings, training, and technical support to help farmers improve quality and productivity, which supports a sustainable and prosperous coffee community. Murang'a County is a renowned coffee-growing region, with elevations between 1,700 and 1,900 meters. The combination of red volcanic soil and a cool, high-altitude climate creates an ideal environment for producing exceptional coffee.
More from Rogue Wave Coffee

Vietnam - 96B Huong Phung Commune Liberica | Anaerobic Natural
$8.00

Guatemala - San Ramon Geisha | Washed - 100g
$20.00

Panama - Altieri Chombi Geisha | Fermented Washed - 100g
$35.00

Brazil - Rio Brilhante Icatu | Natural
$4.00

Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
$5.00

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
$3.00
