BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
Canada|Rogue Wave Coffee

Rogue Wave Coffee

$3.0040gIn Stock

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed is a Peru, Washed, Caturra coffee from Rogue Wave Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Rogue Wave Coffee

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Maria Estela La Perla Yellow
Available Sizes▾
  • 40g — $3.00 ($7.50/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
  • 2500g — $119.00 ($4.76/100g)

Description

Maria Estela is a key figure in the El Morito association, farming at 1790 to 1850 masl in the Cajamarca region of northern Peru. She works alongside her three children, cultivating Yellow Caturro, Marshell, and Bourbon, and manages all post-harvest processing on-farm. Two of her children are pursuing medicine, while her son Antony is training in post-harvest techniques to continue the family's coffee work. El Morito, founded in 2022, is a community-based association of smallholders who process their coffees independently before consolidating for export, a structure that supports traceability and shared investment in quality. This lot comes from Maria Estela as an individual, traceable farmer, grown at 1790 to 1850 masl and made up of the Caturra Amarillo (Yellow Caturra) varietal.

About Rogue Wave Coffee

Location
Canada
Region
North America
Visit Rogue Wave Coffee →