
Walnuts Coffee
nigusse gemeda morke
nigusse gemeda morke is a bura morke village, sidama, ethiopia, slow dry natural, 74158 coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- bura morke village, sidama, ethiopia
- Process
- slow dry natural
- Variety
- 74158
- Producer
- nigusse gemeda
Available Sizes▾
- 150g — $25.00 ($16.67/100g)
- 250g — $33.00 ($13.20/100g)

nigusse gemeda morke
nigusse gemeda morke is a bura morke village, sidama, ethiopia, slow dry natural, 74158 coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- bura morke village, sidama, ethiopia
- Process
- slow dry natural
- Variety
- 74158
- Producer
- nigusse gemeda
Available Sizes
- 150g — $25.00 ($16.67/100g)
- 250g — $33.00 ($13.20/100g)
Similar coffees to this bura morke village, sidama, ethiopia slow dry natural 74158

Keramo Natural
Bensa, Sidama, Ethiopia natural, dried on raised beds 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.39

Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural - 100g
Bensa, Sidama Slow Dry Natural 74158
Ondo Coffee
$20.00

Natural Ethiopia
Sidama, Ethiopia Natural Process G2 Ethiopian Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$8.50

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
Natural 74158
LiLo Coffee Roasters
$6.66

Keramo Washed
Bensa, Sidama, Ethiopia 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.39

ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural
Anaerobic Fermentation Natural 74158
LiLo Coffee Roasters
$28.56
Description
74158 - slow dry natural nigusse gemeda karamo coffee sidama, ethiopia everything we love about sidama. this is everything we wanted from a modern, natural process ethiopian. it has florals up front, sweet fruits throughout, with a very fresh finish. the process doesn't overpower the coffee, and allows for a very interesting and pleasant drinking experience. nigusse gemeda won 2020's ethiopia coe 1st place, and with this being our first coffee from them, we can see why. note: this coffee opens up closer to the 60-day mark, so we recommend resting 60 days before brewing. varietal: 74158 process: slow dry natural origin: bura morke village, sidama, ethiopia elevation: 2250-2350masl roast: light roasted for: filter and espresso






