
Rose Coffee
Kotowa Las Brujas Geisha Clean Natural
Kotowa Las Brujas Geisha Clean Natural is a Panama, Natural, Geisha coffee from Rose Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 100g — $48.09 ($48.09/100g)
- 200g — $93.77 ($46.89/100g)
- 1000g — $360.67 ($36.07/100g)

Kotowa Las Brujas Geisha Clean Natural
Kotowa Las Brujas Geisha Clean Natural is a Panama, Natural, Geisha coffee from Rose Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 100g — $48.09 ($48.09/100g)
- 200g — $93.77 ($46.89/100g)
- 1000g — $360.67 ($36.07/100g)
Similar coffees to this Panama Natural Geisha

UN086 - Kotowa Las Brujas, Geisha Washed
Panama Washed Geisha
Special Guests Coffee
$75.60

Panama Finca Kotowa Silvia Marina Geisha Natural Lot 26-4320
Panama Natural Geisha
Julith Coffee
$32.68

Kotowa Las Brujas Geisha
Boquete, Panama natural Geisha
Apollon's Gold
$70.12

Panama - Kotowa Coffee Las Brujas Lot 6934
El Salto, Boquete Natural Geisha
Archers Coffee
$34.04

Panama Finca Nuguo Geisha Natural Lot 734-NF
Panama Natural Geisha
Julith Coffee
$108.92

Panama Finca Anam Geisha Natural Lot 1098-NF
Panama Natural Geisha
Julith Coffee
$23.14
Description
This year is the first year we're buying from Kotowa Farms in Boquete, and we're absolutely thrilled to offer this amazing Geisha from their Las Brujas farm lot 26-094! This lot in particular is their outstanding Geisha, which was processed with a "Natural" process, although the result in the cup is something that reminds us much more of a washed. We had confirmed with the farm that it was infact a natural, even though it does appear more washed. This coffee was picked on the 3rd of February, and left in bags overnight before being laid straight onto raised african beds, spread into a thin 5cm layer in cherry. It was dried there for 15 days being turned twice a day to keep this lot clean, and then finished in a rotary drier for 48 hours. You can expect Jasmine, Apricot, and Brown Sugar in a elegant, and clean cup that's full of jasmine and tea like notes. This one is really special and is one of the highlights from Panama for us this year. We've roasted in quite light, so letting this lot rest longer will give better results.
More from Rose Coffee

El Dragón Sugarcane Decaf
$20.44

Guji Rassa Washed
$20.44

Kamwangi AA Washed
$22.84

Chiroso Washed Las Perlitas
$25.25

Altieri Pre-dry Natural Geisha DFC
$55.30

Abu Geisha Anaerobic Natural #3170
$55.30

