
Rose Coffee
Cherry Ripe Blend
Cherry Ripe Blend is a Washed / Natural / Co-Fermentation, Caturra coffee from Rose Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed / Natural / Co-Fermentation
- Variety
- Caturra
Available Sizes▾
- 200g — $30.06 ($15.03/100g)
- 1000g — $92.57 ($9.26/100g)

Cherry Ripe Blend
Cherry Ripe Blend is a Washed / Natural / Co-Fermentation, Caturra coffee from Rose Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed / Natural / Co-Fermentation
- Variety
- Caturra
Available Sizes
- 200g — $30.06 ($15.03/100g)
- 1000g — $92.57 ($9.26/100g)
Similar coffees across all roasters

Parainema
Espresso Natural Parainema
Nomad
$24.46

Jairo Arcila Cherry Espresso
Colombia Washed, Cherry Co-Fermented Castillo
Monogram Coffee
$21.88

Ruby Rush - Blend - Anaerobic Washed - Colombia 250g
Huila Anaerobic Washed mixed
Norma Supply Co.
$22.00

Jairo Arcila Cherry
Colombia Washed, Cherry Co-Fermented Castillo
Monogram Coffee
$21.88

Ruby Rush Espresso (1kg)
Huila, Colombia Anaerobic Washed Field Blend
Eight Ounce Coffee
$78.99

Ruby Rush Espresso
Huila, Colombia Anaerobic Washed Field Blend
Eight Ounce Coffee
$22.99
Description
This coffee is born out of a simple question - how can we make an espresso blend that's the most fruity as possible, while still being clear and clean. We have been working on this lot for several months, starting right from sourcing. We worked hand in hand with our friends at Cofinet to source these components and design this blend around 3 particular lots. Firstly a Washed and Natural Caturra - these set the base for our blend providing a fruity, yet well structured base. The last component is a small amount of a Cherry co-fermented coffee from Jairo Arcilla. This is what gives us that big burst of Cherry notes, and what makes this lot stand out from the rest. You can expect an intense and fruity cup, but thanks to the way we've roasted and blended this lot, also a juicy and clean expression. Notes of Cherry, Raspberry and Almond dominate the flavour profile, while it will still remain Clean and Juicy without going too funky. Works great either Black, or with Milk.
More from Rose Coffee

El Dragón Sugarcane Decaf
$20.44

Guji Rassa Washed
$20.44

Kamwangi AA Washed
$22.84

Chiroso Washed Las Perlitas
$25.25

Altieri Pre-dry Natural Geisha DFC
$55.30

Abu Geisha Anaerobic Natural #3170
$55.30


