
Ruby Coffee Roasters
Colombia Los Guacharos Pink Bourbon
Colombia Los Guacharos Pink Bourbon is a Colombia, Bourbon, Pink Bourbon coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Variety
- Bourbon, Pink Bourbon
- Producer
- Los Guacharos Pink
Available Sizes▾
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 340g — $33.00 ($9.71/100g)
- 2267g — $169.00 ($7.45/100g)

Colombia Los Guacharos Pink Bourbon
Colombia Los Guacharos Pink Bourbon is a Colombia, Bourbon, Pink Bourbon coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Variety
- Bourbon, Pink Bourbon
- Producer
- Los Guacharos Pink
Available Sizes
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 340g — $33.00 ($9.71/100g)
- 2267g — $169.00 ($7.45/100g)
Similar coffees to this Colombia Bourbon, Pink Bourbon

Colombia Oporapa Pink Bourbon
Pitalito Washed Pink Bourbon
Camber Coffee
$33.00

Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Carrier Roasting Co
$22.50

Colombia Huila Community Lot - Pink Bourbon
Colombia washed w/ 30-40hr fermentation pink bourbon
Gracenote Coffee
$29.00

Guiliar Pérez Cuéllar - Pink Bourbon - Washed - Colombia 250g
Santa Maria, Huila Pink Bourbon
Norma Supply Co.
$25.50

Colombia - Luis Aguirre - Washed Pink Bourbon
Villahermosa, Tolima, Colombia Washed Pink Bourbon
Verb Coffee Roasters
$33.00

Pink Bourbon #4
Huila, Colombia Washed Pink Bourbon
Escape Coffee
$21.18
Description
We Taste: red grape - dried fig - turbinado sugar - strawberry jam Medium-light Roast AN ENVIRONMENT FOCUSED EXAMPLE: DEVELOPING QUALITY AND SUSTAINABILITY IN HUILA Los Guacharos is an association made up of many small farmers who all work together to achieve a common goal — producing amazing coffee while developing an eco-friendly independence. Their community driven systems are a great example of producer led innovation around soil health and cost reduction for farmers. The group has nearly transitioned entirely away from chemical fertilizers. Producers don’t use any pesticides or herbicides, opting instead for biodynamic and regenerative practices. This reserve lot comes from a selection of farmer-members of Los Guacharos. While each producer has their own techniques, they are all harvesting cherries at peak ripeness, depulping them, and then allowing to ferment for a period of time before washing. Finally, they are dried on raised beds or patios with shade cloth. This lot is made up 100% of Pink Bourbon. Many producers in the Los Guacharos cooperative, as well as others in Colombia, have been planting more pink bourbon, a variety that emerged in Huila in the 1980s. What’s special about pink bourbon? With its orangey pink ripe cherries, it’s thought to be a hybridized cross of red and yellow bourbon. Recent research might indicate that it is actually more closely related to Ethiopian landraces. Practically speaking, producers find it to be disease resistant, high yielding, and low maintenance. At the same time, it produces a unique and exciting flavor profile with high cup quality. This is our ninth year being able to offer Los Guacharos in our lineup and the third offering of a pink bourbon community lot. We are excited to continue on with this commitment to the Los Guacharos group each season. 12 oz / 340 g. Orders placed by 3:00 p.m. on Sunday, Monday, and Wednesday will roast and ship the next day. Thank you! DOWNLOAD info sheet
More from Ruby Coffee Roasters

Kenya Murang'a Gondo AB
$29.00

Ethiopia Musa Abalulesa
$21.00

Costa Rica Cerro La Cruz El Mango
$26.00

Colombia Los Guacharos
$30.00

Mexico San Pedro Yosotatu
$30.00

Peru El Roble Felipe Estela
$35.00