
Ruby Coffee Roasters
Colombia Los Guacharos
Colombia Los Guacharos is a Colombia, Washed coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $23.50 ($10.40/100g)
- 340g — $30.00 ($8.82/100g)
- 2267g — $157.00 ($6.93/100g)

Colombia Los Guacharos
Colombia Los Guacharos is a Colombia, Washed coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $23.50 ($10.40/100g)
- 340g — $30.00 ($8.82/100g)
- 2267g — $157.00 ($6.93/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed

Sustainable Profile Coffee - Colombia
Colombia Caturra & Castillo
April
$20.55

Colombia Palestina Blend (Retail)
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Finca Tamana - Variedad Colombia - Washed - Colombia 250g
El Pital, Huila Washed Variedad Colombia
Norma Supply Co.
$24.00

【NEW】RUBIELA VELÁSQUEZ / COLOMBIA
Washed (Washed) Castillo (Castillo)
Fuglen Coffee Roasters Tokyo
$8.80
Description
We Taste: Gala Apple - Concord Grape - Milk Chocolate - Praline Medium Roast AN ENVIRONMENT FOCUSED EXAMPLE: DEVELOPING QUALITY AND SUSTAINABILITY IN HUILA Los Guacharos is an association made up of many small farmers who all work together to achieve a common goal — producing amazing coffee while developing an eco-friendly independence. Ruby is proud to partner with environmentally conscious producers like Grupo Asociativo Asoguacharos from Bruselas in Huila, Colombia who align with our sustainability mission. The association has built an amazing system for generating community stock of organic fertilizers based on molasses, cow manure, bone ash, rice husk, organic micro-nutrients to which native fungi and bacteria are added. The group has nearly transitioned away entirely from chemical fertilizers, and doesn’t use any pesticides or herbicides. The coffee is also only washed once during fermentation, leaving residual pulp on the seed and contributing not only to extended sweetness in the cup, but also to less waste water that needs to be processed. Runoff from fermentation and washing is filtered through channels that have contaminant absorbing flower roots which allows the filtered water to be collected for farm use later. This is our ninth year with Los Guacharos in our lineup. We love how reliably unique and delicious this coffee is. Each year, it wows us with bright, fruity, candy-like notes and a deeply sweet backbone. “Bubblegum” even made its way onto the tasting notes on our bag in previous years! This year’s lot continues to deliver with the quality, balance, and articulate fruitiness we’ve come to expect from this cooperative. 12 oz / 340 g. Orders placed by 3:00 p.m. on Sunday, Monday, and Wednesday will roast and ship the next day. Thank you! DOWNLOAD info sheet
More from Ruby Coffee Roasters

Kenya Murang'a Gondo AB
$29.00

Ethiopia Musa Abalulesa
$21.00

Costa Rica Cerro La Cruz El Mango
$26.00

Colombia Los Guacharos Pink Bourbon
$33.00

Mexico San Pedro Yosotatu
$30.00

Peru El Roble Felipe Estela
$35.00