
Carrier Roasting Co
Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon
Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Carrier Roasting Co.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Juan Jiménez Peña
Available Sizes▾
- 226g — $22.50 ($9.96/100g)
- 907g — $75.75 ($8.35/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)

Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon
Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Carrier Roasting Co.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Juan Jiménez Peña
Available Sizes
- 226g — $22.50 ($9.96/100g)
- 907g — $75.75 ($8.35/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)
Description
Whole bean coffee We roast to order on Mondays, Tuesdays, and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Origin: Colombia Region: Huila Locality: Palestina Farm Name: El Porvenir Producer: Juan Jiménez Peña Altitude: 1700 meters Process: Washed Variety: Pink Bourbon Tasting notes: Lemonade, peach, mango A second generation coffee producer, Juan Jiménez Peña was one of the early adopters and advocates of the Pink Bourbon variety. On his 16 hectare farm El Porvenir he uses his mastery of agronomy to get the best out of his Pink Bourbon plants, and his early investments in the variety and wild success with it helped to raise its profile from obscurity to massive popularity. He continues to be one of the cultivar’s leading experts in Huila, consistently producing some of the best Pink Bourbon on the market. Pink Bourbon first surfaced in Huila, Colombia and has since been widely adopted in the region thanks to its unique and exquisitely fruited flavor profile. Originally assumed to be a mutation of Bourbon that ripened to a pinkish color, it was recently identified through genetic testing as an Ethiopian landrace. How it arrived in Huila and why it thrives so well there both continue to be a mystery. At El Porvenir the Pink Bourbon is picked at peak ripeness, floated in water to remove low-density fruits, and then held intact overnight. The following day the cherry is de-pulped and the seeds are fermented without water for 48 hours. The coffee is then washed clean with fresh water and dried for 24 hours in a mechanical drier held at low temperatures between 68ºF - 86ºF. After stabilizing in sealed GrainPro bags for one week, the coffee is finished in the mechanical drier until the moisture content reaches 10%. The coffee is sweet and tropical with flavors of lemonade, peach, and mango. Transparency This is our first year buying from Juan Jiménez Peña, and our sixth year working with producers in Huila through our supply partner Osito Coffee. We scored this lot 88 points and purchased 1 70kg bag for $9.45/lb FOT.
About Carrier Roasting Co
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Carrier Roasting Co

Burundi Ninga Hills
$22.50

Decaf Fortune
$22.75

Guatemala Unión Cantinil
$19.50

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
$19.50

Kenya Gititu AA
$24.75

Chit Chat // Seasonal Blend
$19.50