
Runty Roaster
Honduras La Valentina Honey
Honduras La Valentina Honey is a Honduras — Finca La Valentina, Honey, Ihcafe90, Catuai coffee from Runty Roaster.
Went OOS:
In stock for ~39d 9h
Details
- Origin
- Honduras — Finca La Valentina
- Process
- Honey
- Variety
- Ihcafe90, Catuai
Available Sizes▾
- 250g — $16.13 ($6.45/100g)
- 1000g — $55.94 ($5.59/100g)

Honduras La Valentina Honey
Honduras La Valentina Honey is a Honduras — Finca La Valentina, Honey, Ihcafe90, Catuai coffee from Runty Roaster.
Went OOS:
In stock for ~39d 9h
Details
- Origin
- Honduras — Finca La Valentina
- Process
- Honey
- Variety
- Ihcafe90, Catuai
Available Sizes
- 250g — $16.13 ($6.45/100g)
- 1000g — $55.94 ($5.59/100g)
Similar coffees to this Honduras — Finca La Valentina Honey Ihcafe90, Catuai

HONDURAS - FINCA LAS CALAVERAS WASHED
Montecillos, Honduras Washed ICATU & CATUAI
Memli Coffee Lab
$7.50

Kawa Ziarnista Specialty – HONDURAS JAVIER FERNANDEZ – Natural – 1000g
Honduras Natural
Kafar
$82.42

El Salvador Las Mercedes La Avila Icatu Honey
El Salvador Honey
Klatch Coffee
$22.95

PHIL & SEBASTIAN - Sweet Habit Espresso
Honduras Washed Bourbon, Pacas, Catuai, Geisha
Speciality Coffee CA
$13.00

La Antartida
Honduras - Las Botijas Classic Washed - Patio Drying IHCAFE 90
Gardelli Specialty Coffees
$21.67

Honduras, San Vicente
Honduras, Santa Bárbara, Honduras Washed
Methodical Coffee
$22.81
Description
Kraj: Honduras Region: Finca La Valentina Kultywar: Ihcafe90, Catuai Obróbka: Honey Zbiór: 2024-2025 Importer: Attesa Coffee Opis: Jesień i zima to taki moment gdzie najlepiej mi wchodzą kawy z niższą kwasowością, słodsze a i nawet takie deserowe. La Valentina to fajny słodki klasyk. Ciasteczka, daktyle, owoce jagodowe i długi fajny finisz. Wybrana z myślą czegoś klasycznego w przelew i ciekawszego na szociku. Jak wypijecie to już zostawiam Wam ;)
About Runty Roaster
- Location
- Lower Silesian Voivodeship, Poland
- Region
- Europe
- Currency
- PLN
More from Runty Roaster

Kostaryka Hacienda Sonora Natural
$22.90

Rwanda Cyato Natural
$18.73

Burundi Gihere Natural
$19.25

Mexico Esmeralda myta
$12.75

Kolumbia Nestor Lasso Myta 250g
$33.82

Ekwador Pablo Ponce Anaerobic Myta
$23.94


