BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Seven Seeds Coffee Roasters

Seven Seeds Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Victoria, Australia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Seven Seeds Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Brazil, Peru
Common processes
Fully Washed, Natural, Pulped Natural
New in last 30 days
2 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-11

3 coffees in stock (17 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Irmas Pereira, Brazil
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$15.45 · 250g · $6.18/100g

2 sizes
  • 250g — $15.45 ($6.18/100g)
  • 500g — $28.10 ($5.62/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Maria Valeria, Maria Rogeria
Seven Seeds House Blend
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $30.91 ($6.18/100g)
  • 1000g — $54.79 ($5.48/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
30 Contributing producers
Golden Gate Espresso Blend
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$14.75 · 250g · $5.90/100g

3 sizes
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $28.10 ($5.62/100g)
  • 1000g — $50.57 ($5.06/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Maria Valeria, Maria Rogeria