
Seven Seeds Coffee Roasters
Seven Seeds House Blend
Seven Seeds House Blend is a Carmo de Minas, Minas Gerais, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo de Minas, Minas Gerais
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- 30 Contributing producers
Available Sizes▾
- 250g — $16.16 ($6.46/100g)
- 500g — $30.91 ($6.18/100g)
- 1000g — $54.79 ($5.48/100g)

Seven Seeds House Blend
Seven Seeds House Blend is a Carmo de Minas, Minas Gerais, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo de Minas, Minas Gerais
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- 30 Contributing producers
Available Sizes
- 250g — $16.16 ($6.46/100g)
- 500g — $30.91 ($6.18/100g)
- 1000g — $54.79 ($5.48/100g)
Similar coffees across all roasters

Espresso Blend
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$16.99

OrthodoxHouse Espresso Blend
50% COLOMBIA, 50% BRAZIL WASHED & NATURAL CATURRA, COLOMBIA, CASTILLO, RED BOURBON
St. Ali
$17.58

Espresso Blend - 35g
30% Ethiopia + 70% Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$3.31

Espresso Blend - 1kg
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$56.90

Sweet Spot - House Blend
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala Natural and Fully Washed Mundo Nuovo and Red Bourbon
Bold Bean Coffee Roasters
$8.00

Green Coffee
Cerrado Mineiro Natural Yellow Bourbon
da Matteo
$228.06
Description
50% Brazil ORIGIN: Carmo de Minas, Minas Gerais VARIETAL:Yellow Bourbon PROCESS: Pulped Natural 50% Colombia ORIGIN: Gigante, Huila, Colombia VARIETAL: Caturra, Colombia, Castillo PROCESS: Fully Washed Matambo, Colombia PRODUCER: 30 Contributing producers RELATIONSHIP: 9th year of purchasing ORIGIN PARTNER: Caravela ALTITUDE: 1500 - 1900 masl HARVEST: September to December Irmas Pereira, Brazil PRODUCER: Maria Valeria, Maria Rogeria RELATIONSHIP: 5th year of purchasing ORIGIN PARTNER: Carmo Coffees ALTITUDE: 1075 - 1230 mass HARVEST: July to October Transparency Report: House Blend Espresso Blend (PDF)
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

Ratnagiri Estate, India
$21.77

San Jose, Nicaragua
$24.58

El Suspiro, Nicaragua
$17.56

Irmas Pereira, Brazil
$15.45

Golden Gate Espresso Blend
$14.75

F. Bomb Filter Blend
$17.56










