BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Skill Issue Coffee

Skill Issue Coffee is a specialty coffee roaster based in Singapore. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Skill Issue Coffee.

Top origins
Ethiopia, Peru, Colombia
Common processes
Fully Washed, Honey, Double Anaerobic Washed Sugarcane (Decaf)
New in last 30 days
2 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-13

5 coffees in stock (31 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

La Esmeralda
Singapore|Skill Issue Coffee

$18.78 · 150g · $12.52/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Sidra
Producer
Norbey Quimbayo
(Last Roast) La Catarata
Singapore|Skill Issue Coffee

$15.65 · 150g · $10.44/100g

Details

Origin
Peru
Process
Fully Washed
Variety
Caturra
Producer
Margarito Flores Ticlauanca
Kebir\Guji Shakiso
Singapore|Skill Issue Coffee

$19.57 · 150g · $13.04/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
CM Natural
Producer
Smallholders
(Last Roast) La Lúcuma
Singapore|Skill Issue Coffee

$14.87 · 150g · $9.91/100g

Details

Origin
Peru
Process
Fully Washed
Variety
Marshell
Producer
Grimanés Morales Lizana & Marcelino Chinguel
Kapchorwa
Singapore|Skill Issue Coffee

$18.00 · 150g · $12.00/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Black Honey
Producer
Smallholders