
Skylark Coffee
Deluxe Blend
Deluxe Blend is a Costa Rica, Both fully natural, Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Both fully natural
- Variety
- Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu
Available Sizes▾
- 250g — $22.55 ($9.02/100g)
- 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Deluxe Blend
Deluxe Blend is a Costa Rica, Both fully natural, Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Both fully natural
- Variety
- Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu
Available Sizes
- 250g — $22.55 ($9.02/100g)
- 1000g — $75.60 ($7.56/100g)
Similar coffees across all roasters

San Cristobal
Costa Rica - Tarrazu Classic Natural - Raised Beds Caturra, Catuaì
Gardelli Specialty Coffees
$20.48

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo Natural Red Catuai / Wolisho, Dega
Man versus Machine
$15.82

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Boo Coffee Roasters - Sunlight Blend
Brazil, Ethiopia Natural Yellow Catuaí & Heirloom
Speciality Coffee CA
$17.00
Espresso Blend 25 Brix: Colombia - 1KG/250G
Colombia Washed + Natural
Talo Coffee
$11.24

Decaf Blend Ozark Goodness
El Salvador Natural, washed,
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00
Description
Our Deluxe blend is a mixture of our two juiciest natural coffees at the moment, right now from Ethiopia and Costa Rica. We believe that blending shouldn't just be for the basic coffees in a roastery's lineup... Sometimes you just want to smash two of your favourite fruit-bombs together into an unforgettable cup. Simply put, this is the coffee blend that our roasting team wants to drink every single morning. Who wouldn't? It tastes like melted Neapolitan Ice Cream. Elevation: 1650 Meters above Sea Level Varietal: Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu Cup score: 87 Price paid per kg: £11.11 Process: Both fully natural
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89


