
Small Batch Roasting Co
Golden Ticket
Golden Ticket is a Colombia coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
Available Sizes▾
- 250g — $14.75 ($5.90/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Golden Ticket
Golden Ticket is a Colombia coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
Available Sizes
- 250g — $14.75 ($5.90/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)
Similar coffees across all roasters

Filter Roast 250g: Colombia - Pico Alto - Honey Aji x Natural Pink Bourbon
Guacacallo, Colombia Honey x Natural Aji x Pink Bourbon
Talo Coffee
$18.28

Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon)
Colombia Washed Pink Bourbon
Vivid Coffee Roasters
$22.00

Chiroso Washed Las Perlitas
Colombia Washed Chiroso
Rose Coffee
$25.35

El Casino – Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Sweven Coffee
$19.88
Silky Way
Colombia Anaerobic Washed Pink Bourbon
DAK
$24.80

Rosso - Full Bloom / Colombia
Colombia Washed Colombia
Speciality Coffee CA
$19.00
Description
Producers & Origin Las Estrellas de Aji – borbon aji – Huila, Colombia Rosados del Sur – pink borbon – Huila, Colombia Flavours – citrus fruit flavours balanced by delicate notes of white and red florals, a bright but rounded acidity, silky in body. … “ I’ve got a golden twinkle in my eye. .. I’ve got a golden sun up in the sky .. ” (“Willy Wonka & The Chocolate Factory” 1971) What happens when you put several stunning coffees together in a blend for filter brewing methods? Do you diminish each of them or do you create something greater than the sum of the parts? Well, when you’re Small Batch, resplendid with deep producer relationships and with more frequently arriving micro-lotes than you can poke a stick at, it’s the latter, we assure you! Small Batch has long championed the virtues of filter brewing, and this product was launched in 2017 with the realisation that a combination of several single origin coffees was a great way to go to produce maximum approachableness, a journey in flavour from hot to cool, the greatest balance of juiciness and sweetness, and – mostly importantly for a daily driver – consistent performance. We’ve been crafting Golden Ticket for you for almost a decade – we put in the work to select coffees that play along sweetly and roast them well – you get to simply enjoy. For more info on brewing your coffee for maximum enjoyment, check out the Brew Methods page. Roasted for filter brewing. We ship coffee as whole beans by default, if you need your coffee ground, please let us know at the checkout.
About Small Batch Roasting Co
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Small Batch Roasting Co

Danche Chelbesa – Filter
$20.37

Arlam Aguirre – Espresso
$18.26

Halo Beriti – Espresso
$18.26

Luis Octavio – Borbon aji
$19.67

Victor Bermudez – Washed Gesha Filter
$25.29

Erwin Argueta – Guatemala
$16.16
