
Vivid Coffee Roasters
Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon)
Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon) is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Vivid Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Francy Leonor Marín
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.76/100g)
- 907g — $62.00 ($6.83/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon)
Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon) is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Vivid Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Francy Leonor Marín
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.76/100g)
- 907g — $62.00 ($6.83/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
Santa María, Huila Washed Pink Bourbon
Vibrant Coffee Roasters
$11.70

Luz Mary Hurtado
Suaza, Colombia Washed Pink Bourbon
Passenger
$28.50

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
Colombia Washed
Olympia Coffee Roasting
$27.75

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00
Description
A lovely gesha and pink bourbon blend from producer Francy Leonor Marín (Copa de Oro 2024 Grand Champion) of San Agustín, Huila . After securing a small amount of Francy’s 2024 winning coffee, we reached out to Osito Coffee about the possibility of purchasing coffee from Francy on an annual basis. The following harvest we were able to purchase Francy’s harvest. The plan was initially to receive of a separation of gesha and pink bourbon. However, due to a smaller harvest the two varieties were blended together to create one lot of 4 × 70 kg bags. Our tasting notes include blood orange, hazelnut, and cider donut.
About Vivid Coffee Roasters
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Vivid Coffee Roasters

Finca La Soledad (Gesha), Guatemala
$25.00

Leodegario Lopez, Mexico
$22.00

LOT 1, Ratnagiri Estate, India
$25.00

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
$24.00

Jefferson Castaño, Colombia - Pink Bourbon
$22.00

RDH-1, Ratnagiri Estate, India
$25.00