
St. Kilda Coffee
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed is a Papua New Guinea, Washed, Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra coffee from St. Kilda Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Papua New Guinea
- Process
- Washed
- Variety
- Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra
- Producer
- Hagen WHP
Available Sizes▾
- 227g — $22.25 ($9.80/100g)
- 2268g — $157.25 ($6.93/100g)

Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed is a Papua New Guinea, Washed, Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra coffee from St. Kilda Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Papua New Guinea
- Process
- Washed
- Variety
- Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra
- Producer
- Hagen WHP
Available Sizes
- 227g — $22.25 ($9.80/100g)
- 2268g — $157.25 ($6.93/100g)
Similar coffees to this Papua New Guinea Washed Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$22.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural (5lb)
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$72.50

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea Washed Typica, Bourbon
Manta Ray Coffee Roasters
$15.47

Papua New Guinea - Madan Estate
Papua New Guinea, Madan Village, Western Highlands Washed Arusha, Bourbon, Typica
Solberg & Hansen
$14.54

Kunjin Wet Process
Papua New Guinea
Chromatic Coffee
$28.99
Description
Mong Coffee, led by Rexson Raguni (Rex) in Papua New Guinea’s Western Highlands, is one of the clearest examples of what becomes possible when process control meets long-term vision. In 2024 Rex became the first in PNG to implement slow drying at exportable scale, extending dry times to stabilize moisture, guard against fade, and enhance cup quality. Despite challenges in a cash-driven economy, the results proved that patience pays: slow-dried lots achieved higher scores, and with them higher prices. His consistency has since become a model for neighboring leaders, demonstrating that premiums tied to cup quality are real and achievable. For 2025, Rex has expanded shaded drying space and added natural processing to his repertoire, alongside larger volumes of slow-dried washed. Early deliveries suggest ~200 bags of slow-dried washed and ~50–70 bags of naturals this season. At Mong Coffee’s drying patios you’ll find raised beds, shade nets, and Rex himself—always with a temperature gun in hand—closely monitoring every stage. COUNTRY CONTEXT Coffee in Papua New Guinea is concentrated in the Highlands, where decent altitude, volcanic soils, and rainfall create the foundation for some of the most complex cup profiles in the Pacific. The Western Highlands around Mt. Hagen, the Central Highlands, and the Eastern Highlands near Goroka remain the core producing areas, though smaller pockets like elsewhere continue emerging, with the vast majority of all production fully washed. More than 80% of PNG’s coffee comes from smallholders with tiny plots and very low yields. Most pulp by hand, ferment in bags or buckets, and dry on tarps before selling parchment to local buyers. From there coffee moves through layers of intermediaries before reaching exporters in towns like Goroka and Hagen. Specialty quality emerges through centralized collection: estates with their own mills, or washing stations that send trucks into remote valleys to buy cherry and enforce standards on ripeness, fermentation, and drying. Attempts at farmer organization have met both promise and difficulty. PNG is home to hundreds of languages, and cooperation rarely extended beyond a single village or clan. Many Highlands communities only connected to markets after the Highlands Highway opened in the 1950s—and to this day, coffee still moves by prop plane from bush airstrips where roads do not reach. Yet examples like AAK Cooperative, which unites dozens of otherwise isolated “house-line” communities, show what coordinated structure can achieve. Alongside this, a new generation of private collectors are offering smallholders more direct outlets to buyers and creating traceable lots that sidestep the traditional middleman system. PNG’s potential remains immense but fragile. Each harvest is shaped by whether groups maintain cohesion, whether washing stations stay active, and whether parchment makes it past intermediaries without being sold elsewhere. The country offers extraordinary coffees and cultural diversity, but turning that potential into reliable, traceable supply remains as challenging as it is rewarding. ALTITUDE (MASL): 1,850 VARIETALS: Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra TASTING NOTES: Dried fig, honey, lemon, white pear, chocolate, dried PROCESSING: Washed
More from St. Kilda Coffee

Jairo Arcila | Colombia | Wine Yeast+Peach
$39.25

Honey Aponte | Colombia | Honey
$22.75

Aromas del valle, José Guevara | Peru | Washed
$22.00

The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
$22.75

Mind Fuzz | Colombia Santa Maria + Jairo Arcila | Washed + Anaerobic
$23.50

MANIPULATOR | Colombia Huila Santa Maria
$20.50





