
Standout Coffee
The Essential – Your Daily Coffee, Redefined
The Essential – Your Daily Coffee, Redefined is a Nariño, Colombia, Honey, Caturra coffee from Standout Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nariño, Colombia
- Process
- Honey
- Variety
- Caturra
- Producer
- Small farm holders
Available Sizes▾
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $53.00 ($5.30/100g)

The Essential – Your Daily Coffee, Redefined
The Essential – Your Daily Coffee, Redefined is a Nariño, Colombia, Honey, Caturra coffee from Standout Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nariño, Colombia
- Process
- Honey
- Variety
- Caturra
- Producer
- Small farm holders
Available Sizes
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $53.00 ($5.30/100g)
Similar coffees to this Nariño, Colombia Honey Caturra

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.10

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78

Sustainable Profile Coffee - Colombia
Colombia Caturra & Castillo
April
$20.59

Primary (Our Seasonal Blend)
Color Roasters
$18.00

SEPTEMBER - Cloudburst Espresso
Colombia Washed Caturra, Colombia and Castillo
Speciality Coffee CA
$14.00

En Masse
Metric Coffee
$20.00
Description
The Essential is our signature everyday coffee — crafted for those who want café-level coffee at home and for coffee bars that need a reliable, high-quality espresso and filter option. Balanced, sweet, and consistent, it delivers a smooth, rich experience in every brew. Why it stands out Most darker supermarket coffees hide their flavor behind roast. The Essential is different — a roast profile built for clarity, sweetness, and comfort. It bridges classic and modern: caramel depth, soft red-fruit sweetness, and a milk-chocolate finish that keeps you coming back. Current Coffee Origin: Nariño, Colombia Producer: Small farm holders Variety: Caturra | Process: Honey | Elevation: 2200 m Cup profile: Apricot, yellow plum, milk chocolate, red-fruit acidity, clean structured finish Each season, we update The Essential with fresh harvests from trusted producers, ensuring the same sweet, balanced cup all year while celebrating the best of each origin. Perfect for • Home espresso machines, moka pots, or filter brews like V60 and batch brew • Coffee bars seeking a smooth, easy-to-work-with espresso or house filter that everyone enjoys • Milk-based drinks where sweetness and structure shine In short • Seasonally refreshed, always consistent • Works beautifully for espresso, filter, and milk drinks • Sweet, balanced, and easy to dial in • Loved by home users and coffee bars worldwide Roast level Medium — developed for comfort, light enough to keep clarity and sweetness intact. Standout Coffee roasts work beautifully as both filter and competition-style espresso — sitting between specialty and competition coffees. For custom roasts or details about our roast philosophy, leave a note at checkout. Available formats The Essential comes in 50g sample packs, 250g jars, 1kg bags, and Nespresso®-compatible capsules (10 or 50 per box) — so whether you brew at home, at work, or in a café, there’s an Essential for you.
More from Standout Coffee

Anaerobic Washed Caturra, Pache & Catuai by Juver Santa Cruz, Peru
$19.00

Natural Guji Landrace by Mi'eessa Robe, Ethiopia
$6.00

Jokimwa Estate Washed Peaberry by John Kigoi Mwangi, Kenya
$5.00

Anthem Natural Gesha by Jamison Savage, Panama
$41.00

Iridescence Carbonic Macerated Washed Green Tip Gesha by Jamison Savage, Panama
$41.00

Wilder Lasso Yellow Gesha Finca La Dinastía Colombia
$8.00

