
Color Roasters
Primary (Our Seasonal Blend)
Primary (Our Seasonal Blend) is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Primary (Our Seasonal Blend)
Primary (Our Seasonal Blend) is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)
Similar coffees across all roasters

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

The Essential – Your Daily Coffee, Redefined
Nariño, Colombia Honey Caturra
Standout Coffee
$16.00

Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Ethiopia Natural
Monastery Coffee
$14.31

Seasonal Espresso
Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Milk Blend Espresso
Prodigal
$14.50

House Blend
Various Natural / Dry
Goodboybob
$19.00
Description
SEASONAL BLEND PRIMARY MILK CHOCOLATE, DARK FRUIT, CARAMEL SWEETNESS | SMOOTH FINISH Primary is our house blend. Our most popular coffee. The one we built cafes with. It’s balanced, sweet, and endlessly drinkable — with milk chocolate richness, dark fruit depth, and a caramel sweetness that carries through to a smooth, clean finish. Primary is built for versatility. It shines as espresso and holds structure beautifully in milk. It’s equally expressive as a brewed cup. This is the coffee you can come back to every day. Roast Medium What’s in the Blend A rotating, two-part blend of fresh harvest coffees we love — always seasonally adjusted to stay consistent in flavor. December – June: Organic Peru + Huila, Colombia July – November: Organic Mexico + Nicaragua or Honduras We change origins with the harvest, not the flavor profile. The goal is simple: keep Primary tasting like Primary.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00






