
The Barn
A DROP OF SCIENCE: SEPTEMBER EDITION
A DROP OF SCIENCE: SEPTEMBER EDITION is a Minas Gerais, Brazil, Natural, Catuai coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Roberta Goulart
Available Sizes▾
- 200g — $25.05 ($12.53/100g)
- 200g — $13.54 ($6.77/100g)

A DROP OF SCIENCE: SEPTEMBER EDITION
A DROP OF SCIENCE: SEPTEMBER EDITION is a Minas Gerais, Brazil, Natural, Catuai coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Roberta Goulart
Available Sizes
- 200g — $25.05 ($12.53/100g)
- 200g — $13.54 ($6.77/100g)
Similar coffees to this Minas Gerais, Brazil Natural Catuai

Daterra {Filter}
Brazil Pulped Natural Yellow Catuai, Paraiso
CoolBeans
$20.00

Casa Almeida Barreto {Filter}
Brazil Natural Red Catuai
CoolBeans
$20.00

BRAZIL - Brasilien Espresso
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Casa Almeida Barreto Espresso - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Minas Gerais, Brazil Natural Red Catuai
Swerl Coffee Roasters
$18.00

Brazil, Signature Series
Brazil, São Paolo, Parana Natural, sun-dried on patios 14-21 days Catuai & Mundo Novo
Methodical Coffee
$18.83

Casa Almeida Barreto Filter - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Minas Gerais, Brazil Natural Red Catuai
Swerl Coffee Roasters
$18.00
Description
A Drop Of Science: A special collaboration with the Berlin University Alliance, in celebration of our shared origins. Being conceived out of curiosity, passion and ambition in Berlin, t ogether we are bringing the city’s cutting-edge research to the heart of everyday life: our most beloved cafes The highlight of our collaboration is our limited edition coffee: an invitation to discover amazing flavour and fascinating science.







