
The Barn
$21.50250gIn Stock
HIMALAYA MARAGOGYPE
HIMALAYA MARAGOGYPE is a Apaneca, El Salvador, Natural, Maragogype coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Apaneca, El Salvador
- Process
- Natural
- Variety
- Maragogype
- Producer
- Mauricio Salaverria
Available Sizes▾
- 250g — $21.50 ($8.60/100g)
- 1000g — $83.74 ($8.37/100g)

HIMALAYA MARAGOGYPE
HIMALAYA MARAGOGYPE is a Apaneca, El Salvador, Natural, Maragogype coffee from The Barn.
$21.50250g$8.60/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- Apaneca, El Salvador
- Process
- Natural
- Variety
- Maragogype
- Producer
- Mauricio Salaverria
Available Sizes
- 250g — $21.50 ($8.60/100g)
- 1000g — $83.74 ($8.37/100g)
Description
Our friend and partner Mauricio Salaverria continues to produce some of the most expressive coffees in El Salvador. Maragogype is one of his standout varietals, and a beautiful match for natural processing. Slowly dried at Finca Himalaya, this lot is luscious and fruit-driven, with cherry and mango balanced by rich dark chocolate.





