
The Source Coffee Roasters
uganda natural
uganda natural is a rwenzori mts, Uganda, anaerobic natural, SL14 & SL34 coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- rwenzori mts, Uganda
- Process
- anaerobic natural
- Variety
- SL14 & SL34
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

uganda natural
uganda natural is a rwenzori mts, Uganda, anaerobic natural, SL14 & SL34 coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- rwenzori mts, Uganda
- Process
- anaerobic natural
- Variety
- SL14 & SL34
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)
Similar coffees to this rwenzori mts, Uganda anaerobic natural SL14 & SL34

Uganda - Namugowa
Mt Elgon, eastern Uganda washed (cherry fermentation) Nyasaland, SL14, SL28
Father’s Coffee
$18.63

Sironko
Rwenzori, Uganda natural SL14, SL28
Shokunin Coffee
$15.96

UGANDA Norman Mukuru
Uganda Anaerobic Natural SL14, SL28, Nyasaland
BeBerry Coffee
$16.81

Uganda Sipi Falls Natural
Uganda Natural SL-28
Huckleberry Roasters
$25.00

The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
Uganda Natural SL14, SL28, Nyasaland
St. Kilda Coffee
$22.75

Uganda Sipi Falls (5 bags)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$60.00
Description
This coffee is an excellent daily driver, perfect for espresso. farm/s: agri evolve variety: SL14 & SL34 alt: 1800 masl process: anaerobic natural region: rwenzori mts, Uganda cup profile: blackberry !- violet - marshmallow Founded in 2016, Agri Evolve was the result of an observation of the local coffee market: farmers had the coffee, but lacked proper harvesting and processing facilities. On top of this, traders in the area only payed low, cash-in-hand prices, leaving producers unable to improve their own product. Agri Evolve emerged as an alternative practise, initially buying home-processed naturals while working on developing a rapport with local farmers. This was important for when they began establishing themselves as a place to sell unprocessed cherries for a fair market price, and people now knew they could rely on Agri Evolve for payment. Not only that, but the funds made from exportation were funnelled back into programs focusing on training, education, facilities, and equipment all for the farmers to use to increase their yield and profits. Over the years, Agri Evolve have grown their sourcing across the 200km span of the Rwenzoris, having registered 23,885 farmers in their system (as of 2025), and now having their own milling and export facilities. Agri Evolve’s extended fermentation process involves placing cherries into barrels, each barrel holding about 145kg. The barrels are then sealed and left for 4 days, at which point the now fermented cherries are spread out on raised drying beds. Cherries are turned regularly to promote even drying. BREW GUIDE BELOW. **IMPORTANT SHIPPING INFO** PLEASE SELECT FROM TRACKED 24 or TRACKED 48 SHIPPING.
About The Source Coffee Roasters
- Location
- United Kingdom
- Region
- Europe
More from The Source Coffee Roasters

natural java QSE-01
$38.00

el paraiso decaf
$30.00

natural sidra QU-07
$39.00

elicer diaz red gesha
$23.00

natural gesha Q-07
$41.00

thermal shock gesha Q-02
$39.00