
The Source Coffee Roasters
elicer diaz red gesha
elicer diaz red gesha is a huabal, Jaen, Peru, natural, gesha coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- huabal, Jaen, Peru
- Process
- natural
- Variety
- gesha
- Producer
- ep Cedric
Available Sizes▾
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

elicer diaz red gesha
elicer diaz red gesha is a huabal, Jaen, Peru, natural, gesha coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- huabal, Jaen, Peru
- Process
- natural
- Variety
- gesha
- Producer
- ep Cedric
Available Sizes
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
Description
farmer: sliced Diaz farm: ep Cedric region: huabal, Jaen, Peru process: natural variety: gesha cup profile: white peach - passion fruit - jasmine This naturally processed Red Geisha from Elicer Diaz is one of those coffees. Grown high in the mountains of Northern Peru, it bursts with vibrant tropical fruit, elegant florals and remarkable clarity. The careful natural processing enhances the coffee's sweetness while allowing the delicate character of the Red Geisha varietal to shine. Expect an expressive cup full of fragrant florals, passionfruit and juicy peach all carried by a silky body and a remarkably clean finish. BREW GUIDE BELOW **IMPORTANT SHIPPING INFO** ALL PACKAGES ARE SENT TRACKED 24 or TRACKED 48 (UK ONLY) PURCHASE ANY 2+ BAGS TO GET A SHIPPING UPGRADE TO TRACKED 24
About The Source Coffee Roasters
- Location
- United Kingdom
- Region
- Europe
More from The Source Coffee Roasters

natural java QSE-01
$38.00

uganda natural
$19.00

el paraiso decaf
$30.00

natural sidra QU-07
$39.00

natural gesha Q-07
$41.00

thermal shock gesha Q-02
$39.00