
The Source Coffee Roasters
natural wush-wush Q-70
natural wush-wush Q-70 is a huila, colombia, natural dbl anaerobic, Wush-wush coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- huila, colombia
- Process
- natural dbl anaerobic
- Variety
- Wush-wush
- Producer
- Quebraditas
Available Sizes▾
- 250g — $38.00 ($15.20/100g)
- 1000g — $138.00 ($13.80/100g)

natural wush-wush Q-70
natural wush-wush Q-70 is a huila, colombia, natural dbl anaerobic, Wush-wush coffee from The Source Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- huila, colombia
- Process
- natural dbl anaerobic
- Variety
- Wush-wush
- Producer
- Quebraditas
Available Sizes
- 250g — $38.00 ($15.20/100g)
- 1000g — $138.00 ($13.80/100g)
Similar coffees to this huila, colombia natural dbl anaerobic Wush-wush

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
Colombia Natural Wush Wush
Assembly Coffee London
$32.00

Wush Wush - Colombia
Quindio, Colombia Natural Oxydator Striped Orange Wush Wush
Sango Specialty Coffee
$21.00

Wush Wush Anaerobic Colombia
Colombia, Nariño Enzyme Fermented Anaerobic Washed Caturra
Superthing
$38.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
Colombia Natural Caturra
Luminous Coffee
$26.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
Colombia Anaerobic Washed Geisha
Luminous Coffee
$34.00

Edgar Gonzalez - Chiroso
Urrao, Antioquia, Colombia Washed Chiroso
Flower Child
$26.00
Description
NATURAL WUSH WUSH — COLOMBIA BY EDINSON ARGOTE This coffee is an absolute belter on all brew methods ☕️ farm: Quebraditas variety: Wush-wush alt: 1700 masl process: natural dbl anaerobic region: huila, colombia cup profile: golden raisin - gooseberry - sharom fruit DEEP & GOLDEN Edinson Argote is a passionate young coffee producer with extensive experience in the industry. He became an orphan aged three when his mother passed away and was brought up by his sister. He decided to leave his home when he was 11 years old and started working in different places. When he was 18 years old, he joined the army where he completed 18 months of service. His real introduction to speciality coffee came after completing his army service at 20 years of age when he worked for his cousin at a local coffee buying station in Acevedo-Huila, loading and unloading coffee. It was during this time that Edinson developed a keen interest in coffee cupping, pursuing courses to enhance his sensory skills.! PROCESS 1. Harvesting: This is carried out ensuring a minimum of 90% ripe cherry. 2. Floating: This ensures the removal of green, overripe, and dry cherries. 3. Oxidation: This is done in food-grade plastic drums for 72 hours. 4. Drying: After the 72 hours of cherry oxidation, the coffee goes into the drying phase, reducing the water content to 15%. 5. Re-hydration: The coffee is re-hydrated with hot water. 6. Fermentation: For 120 hours at temperatures below 25°C with specific yeast. 7. Drying: After the 120 hours of fermentation, the coffee goes into drying, which is carried out for 96 hours (38°C for the initial 24 hours and 35°C for the next 72 hours). 8. Stabilisation: This is done in grainpro-type bags. **IMPORTANT SHIPPING INFO** PLEASE SELECT FROM TRACKED 24 or TRACKED 48 SHIPPING.
About The Source Coffee Roasters
- Location
- United Kingdom
- Region
- Europe
More from The Source Coffee Roasters

natural java QSE-01
$38.00

uganda natural
$19.00

el paraiso decaf
$30.00

natural sidra QU-07
$39.00

elicer diaz red gesha
$23.00

natural gesha Q-07
$41.00