![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Townsfolk Coffee
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho] is a Brazil, Natural, Yellow Bourbon coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Luiz Paulo Dias Pereira Filho
Available Sizes▾
- 100g — $8.00 ($8.00/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 400g — $26.00 ($6.50/100g)
![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho] is a Brazil, Natural, Yellow Bourbon coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Luiz Paulo Dias Pereira Filho
Available Sizes
- 100g — $8.00 ($8.00/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 400g — $26.00 ($6.50/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Yellow Bourbon

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
Carmo De Minas Natural Yellow Bourbon
Panther Coffee
$23.00

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Fazenda Sertão - 35g
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61
Description
[Save 200 yen when you buy Prolog and townsfolk beans together] A coffee with a nutty flavor like walnuts and the savory sweetness of caramel. Recommended for those who prefer a robust taste with low acidity. Among townsfolk's offerings, this is a medium roast that is slightly darker, but it has less of a roasted impression and its sweetness stands out. Farm owner Luiz Paulo is the fourth generation of a coffee-producing family.The name of this farm, "Sítio Senhor Niquinho," isderived from his grandfather's nickname. After earning a degree in business administration and building a career as a banker, Luiz returned to Carmo de Minas to take over the family business.After becoming a member of the Brazil Specialty Coffee Association (BSCA) in 2007, he served as vice president in 2009 and president from 2011 to 2013, making him a very important figure for Brazilian specialty coffee. In his book, Luiz states, "For me, coffee production with sustainability in mind is an essential element for modern coffee producers. We must take responsibility for producing consistently high-quality coffee and protecting the surrounding environment and the society in which we live." As he says, the Niquinho farm's surrounding primary forests and rivers are well protected. He is a producer who continues to strive for both sustainable production and quality. ------------------------------------------------------------- [Information] Tasting note: Walnuts, Caramel, Round Farmer: Luiz Paulo Dias Pereira Filho Region: Carmo de Minas Variety: Yellow Bourbon Altitude: 1,100-1,300m Process: Natural
More from Townsfolk Coffee

Uganda Bulambuli
$9.00

Ethiopia Chelchele - Washed
$10.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
$10.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
$10.00

Guatemala La Maravilla - Pache
$10.00

Guatemala Filadelfia - Geisha
$19.00









