
Seven Seeds Coffee Roasters
Irmas Pereira, Brazil
Irmas Pereira, Brazil is a Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Maria Valeria, Maria Rogeria
Available Sizes▾
- 250g — $15.45 ($6.18/100g)
- 500g — $28.10 ($5.62/100g)

Irmas Pereira, Brazil
Irmas Pereira, Brazil is a Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil, Pulped Natural, Yellow Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
- Process
- Pulped Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Maria Valeria, Maria Rogeria
Available Sizes
- 250g — $15.45 ($6.18/100g)
- 500g — $28.10 ($5.62/100g)
Similar coffees to this Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil Pulped Natural Yellow Bourbon

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
Carmo De Minas Natural Yellow Bourbon
Panther Coffee
$23.00

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Brasilien Pereira Sweet Natural
Brasilien - Carmo de Minas Bärtorkat Gul & Röd Bourbon
Gringo Nordic Coffee Roasters
$11.56

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Araponga
Brazil Pulped Natural Yellow Bourbon
Coava Coffee Roasters
$21.00

● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル イルマス・ペレイラ農園 イエローブルボン BRAZIL IRMAS PEREIRA YB
Brazil/Carmo de Minas Pulped Natural Yellow Bourbon(イエロー・ブルボン)
Takamura Coffee Roasters
$27.54
Description
PROFILE: Bold & Balanced WITH NOTES OF Apple, Plum, Toasted Hazelnuts ROAST: Medium Roast For Espresso Brewing Download the Irmas Pereira, Brazil Transparency Report ABOUT In the early 1970’s Antonio & Maria Pereira purchased 90 acres of fertile land in Carmo de Minas. They had a passion for nature and a dream to grow and harvest the best coffee possible. They planted the first seedlings, and while those trees grew, two children were born - Maria Valeria & Maria Rogeria. From an early age the two daughters were helping on the farm, learning to harvest and refining their processing techniques. Sadly, Antonio passed away but this didn’t change the sisters’ drive to succeed. Later on, the farm name was changed from Serrado to Irmas Pereira (Pereira sisters). To this day, they continue to innovate, producing cutting edge, experimental coffees in an ever changing market. Each year staying ahead of the curve. Our fifth year purchasing from the Pereira Sisters, but second year contracting this delicious Pulped Natural process, Yellow Bourbon. Year after year, we've been impressed with the precision and professionalism shown by these outstanding producers. This year we're getting a rich, chocolatey texture with hints of fresh fruit. This suits every morning coffee drinker to a tee. Irmas Pereira Pulped Natural will bend misconceptions while exceeding expectations. SOURCING ORIGIN: Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil PRODUCER: Maria Valeria, Maria Rogeria VARIETIES: Yellow Bourbon PROCESS: Pulped Natural ALTITUDE: 1075 - 1230 masl PARTNERS: Carmo Coffees QUALITY SCORE: 85.25 HISTORY: Fifth year of purchasing LOT SIZE: 11033kgs HARVEST: July to Oct
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

Ratnagiri Estate, India
$21.77

San Jose, Nicaragua
$24.58

El Suspiro, Nicaragua
$17.56

Seven Seeds House Blend
$16.16

Golden Gate Espresso Blend
$14.75

F. Bomb Filter Blend
$17.56





![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)