
Tradition Coffee Roasters
100% Ka'ū Hawai'i
100% Ka'ū Hawai'i is a Hawaii coffee from Tradition Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hawaii
Available Sizes▾
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $68.00 ($20.00/100g)
- 2267g — $420.00 ($18.53/100g)

100% Ka'ū Hawai'i
100% Ka'ū Hawai'i is a Hawaii coffee from Tradition Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hawaii
Available Sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $68.00 ($20.00/100g)
- 2267g — $420.00 ($18.53/100g)
Similar coffees to this Hawaii

Ka‘ū Classic Light Roast
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Ka‘ū Classic Dark Roast – Specialty Hawaiian Coffee from the Big Island
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Kaʻu Morning Glory
100% Kaʻū coffee Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Big Island Coffee Roasters
$21.00

Kona Bloom
100% Kona coffee
Big Island Coffee Roasters
$22.00

25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
Hōnaunau, Hawaiʻi Island Parchment Dried Typica
Pacific Coffee Research
$44.75

Kona Peaberry Coffee
100% Kona Peaberry coffee Washed Peaberry, Typica
Big Island Coffee Roasters
$26.00
Description
The Kaʻū Coffee Region is nestled on the southern side of the Island of Hawaiʻi. Kaʻū is an up-and-coming coffee paradise that deserves your attention. Although Kaʻū shares some similarities with its famous neighbor, Kona, it boasts its own unique characteristics. The region's volcanic soil, ample rainfall, and ideal elevation at approximately 2,000 feet create the perfect conditions for growing exceptional coffee beans. The volcanic ash and mineral-rich soil lend a distinctive flavor profile to the coffee, resulting in a smooth and well-balanced cup. The local farmers in Kaʻū are deeply committed to their craft, employing traditional farming techniques combined with modern innovations to ensure the highest quality standards. Take note of this great cup and share the aloha with friends and family. • Single Origin Coffee •
About Tradition Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Tradition Coffee Roasters

Limited Batch: Trinity
$30.00

Limited: Surf Break
$30.00

Elite Lot: El Vergel
$29.95

Limited: Heatwave
$30.00

Hawai‘i Marine Animal Response HMAR
$25.00

100% Kona Hawai'i
$25.00








