
Vibrant Coffee Roasters
Stimulus
Stimulus is a 67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia, Washed, Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- 67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom
Available Sizes▾
- 113g — $10.10 ($8.91/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Stimulus
Stimulus is a 67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia, Washed, Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- 67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom
Available Sizes
- 113g — $10.10 ($8.91/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)
Similar coffees across all roasters

Stimulate - Modern Dark Blend
Colombia, Peru, Ethiopia Washed Mixed varieties
Greater Goods Roasting
$10.00

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Way Out Blend Organic
Brazil & Colombia Washed
Steady State Roasting
$20.00

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$16.76

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.32
Description
Staple - Light Roast BlendAFRICAN & SOUTH AMERICANThis light roast house blend packs a big punch! Stimulus is balanced, bright, and sweet, with the delicious flavors we have come to know and love from coffee–brown sugar, caramel, toasted nuts, and more. TASTING: Chocolate orange & French toast, crispORIGINS: 67% Nariño, Colombia; 33% Guji, EthiopiaVARIETIES: Caturra, Colombia, Castillo, HeirloomELEVATION: 1,700 - 2,101 maslPROCESS: Washed
About Vibrant Coffee Roasters
- Location
- Pennsylvania, US
- Region
- North America
More from Vibrant Coffee Roasters

Kenya Kamwangi AA
$11.70

Ethiopia Laayyoo Natural
$11.70

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
$11.70

Ethiopia Guji Mulish
$11.70

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
$11.15

DECAF Colombia El Nevado del Huila
$10.10









