Laurina Variety Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Laurina variety.
8 in stock8 roasters3.3/mo avg
Variety
Laurina
8 coffees
Price / 100g
$6.17 – $66.37
median $18.60 · 8 lots
Top origins
Colombia, Indonesia, Costa Rica
Top processes
Natural, Washed, Honey
Just arrived
- Supriyanto [Laurina]
Rozali Coffee · 43 days ago
- Colombia | Cafe Granja La Esperanza | Natural Laurina
Newav Coffee · 61 days ago
Atmans Coffee · 1Entropica Coffee · 1Frequent Coffee · 1Newav Coffee · 1Paradise Coffee Roasters · 1
Last updated 2026-09-29
8 Laurina variety coffees — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

A.M.O.C. - LAURINA3 Indonesia — Supriyanto
A.M.O.C. (Sold by Entropica Coffee)
In StockIndonesiaPreorder
$26.00 · 100g · $26.00/100g
2 sizes
- 100g — $26.00 ($26.00/100g)
- 1000g — $108.00 ($10.80/100g)
Details
- Origin
- Ijen, East Java, Indonesia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Laurina (Bourbon Pointu)
- Producer
- Supriyanto (Iyan)

In StockCosta Rica
$29.50 · 226g · $13.05/100g
Details
- Origin
- Central Valley, Costa Rica
- Process
- Black Honey
- Variety
- Laurina (Pointu Bourbon)
- Producer
- Oscar and Francisca Chacón
![Supriyanto [Laurina]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_supriyanto-laurina_200g_2026_1024x1024.jpg?v=1786875545)
In StockIndonesia
$7.00 · 50g · $14.00/100g
3 sizes
- 50g — $7.00 ($14.00/100g)
- 200g — $24.00 ($12.00/100g)
- 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- 120-Hr Anaerobic Natural
- Variety
- Laurina
- Producer
- Supriyanto

$21.00 · 100g · $21.00/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Laurina
- Producer
- Cafe Granja La Esperanza

In StockNicaragua
$12.34 · 200g · $6.17/100g
3 sizes
- 200g — $12.34 ($6.17/100g)
- 400g — $23.32 ($5.83/100g)
- 1000g — $46.63 ($4.66/100g)
Details
- Origin
- Lipululo, Jinotega, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Laurina

In StockHawaii
$75.00 · 113g · $66.37/100g
2 sizes
- 113g — $75.00 ($66.37/100g)
- 340g — $200.00 ($58.82/100g)
Details
- Origin
- Kona Farm Direct — Holualoa, Kona
- Process
- Natural
- Variety
- Laurina

In StockColombia
$38.00 · 200g · $19.00/100g
Details
- Origin
- huila, colombia
- Process
- thermal shock
- Variety
- laurina
- Producer
- Quebraditas

In StockGuatemala
$18.20 · 100g · $18.20/100g
4 sizes
- 100g — $18.20 ($18.20/100g)
- 250g — $34.13 ($13.65/100g)
- 500g — $73.96 ($14.79/100g)
- 1000g — $152.47 ($15.25/100g)
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Lavado
- Variety
- Laurina
- Producer
- José Padilla