BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Atmans Coffee

Atmans Coffee is a specialty coffee roaster based in Barcelona, Spain. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Atmans Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Guatemala
Common processes
Lavado, Natural, Washed
New in last 30 days
6 (3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-08

35 coffees in stock (48 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Negele Gorbitu, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$23.89 · 250g · $9.56/100g

3 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 500g — $45.51 ($9.10/100g)
  • 1000g — $88.75 ($8.87/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Kumie, Diga, Wilsho
Producer
Tracon
Kiamutuira, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 1000g — $73.96 ($7.40/100g)
  • 2000g — $145.64 ($7.28/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batián
Producer
Mutira Cooperative
Paraiso 92 (Pink Bourbon), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$14.79 · 100g · $14.79/100g

4 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 500g — $52.34 ($10.47/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
La Macarena (Yellow Typica), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$14.79 · 100g · $14.79/100g

4 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 500g — $52.34 ($10.47/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Process
Variety
Yellow Typica
Producer
Wilton Benitez
Montesol (Marsellesa), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
  • 2000g — $106.95 ($5.35/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Marsellesa
Producer
Familia Rosales Mejía
Montesol (Catuai), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)
  • 2000g — $109.23 ($5.46/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Catuai
Producer
Familia Rosales Mejía
El Vergel Decaf, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 500g — $146.78 ($29.36/100g)
  • 1000g — $73.96 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA SugarCane Decaf, Natural
Variety
Caturra Rojo y Amarillo
Producer
Familia Bayter
El Morito, Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $45.51 ($9.10/100g)
  • 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Red Pacamara #964
Producer
Roberto Monterroso
Los Manantiales (Geisha), Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 100g · $19.34/100g

4 sizes
  • 100g — $19.34 ($19.34/100g)
  • 250g — $38.69 ($15.47/100g)
  • 500g — $84.20 ($16.84/100g)
  • 1000g — $175.22 ($17.52/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Geisha #M18
Producer
Ronald Pivaral
Lusitania (Blend), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)
  • 2000g — $147.91 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Red Bourbon, Pacamara, Caturra
Producer
Consuelo & Javier Macías
Blaq Soul, Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

3 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $64.85 ($6.49/100g)
  • 2000g — $127.43 ($6.37/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Wash & 48h Natural
Variety
Caturra & San Isidro
Producer
Las Lajas & Aquiares
Kerehaklu, India
Spain|Atmans Coffee

$22.76 · 250g · $9.10/100g

3 sizes
  • 250g — $22.76 ($9.10/100g)
  • 500g — $42.10 ($8.42/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
India
Process
Lavado
Variety
S9 Lot #Q
Producer
Ajoy & Pranoy Thipaiah
Morelia, Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$29.58 · 100g · $29.58/100g

4 sizes
  • 100g — $29.58 ($29.58/100g)
  • 250g — $61.44 ($24.58/100g)
  • 500g — $134.26 ($26.85/100g)
  • 1000g — $279.90 ($27.99/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Honey
Variety
Geisha #963
Producer
Roberto Monterroso
Mutitu, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $76.23 ($7.62/100g)
  • 2000g — $150.19 ($7.51/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batián
Producer
Mutitu Washing Station
La Palma, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 100g · $15.93/100g

3 sizes
  • 100g — $15.93 ($15.93/100g)
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)
  • 500g — $56.89 ($11.38/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed 48h Fermentation
Variety
Caturra Chiroso
Producer
Yeimy Loaiza
Ky Kebero, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

4 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $28.44 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)
  • 2000g — $104.68 ($5.23/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Ky Kebero
Yabitu Tume, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $69.41 ($6.94/100g)
  • 2000g — $135.40 ($6.77/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Yabitu Tume Washing Station
La Palta, Peru
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $38.69 ($7.74/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Lavado
Variety
Caturra
Producer
Merly Leon
Kefalech Tariku, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $45.51 ($9.10/100g)
  • 1000g — $92.16 ($9.22/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kumie, Diga & Wilsho
Producer
Kefalech Tariku
La Roma, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)
  • 2000g — $119.47 ($5.97/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Caturra & Castillo
Producer
Black Condor Project
Black Diamond (Black Honey), Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$23.89 · 250g · $9.56/100g

3 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 500g — $44.37 ($8.87/100g)
  • 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Black Honey
Variety
Milenio
Producer
Francisca Cubillo & Óscar Chacón
Giku (Honey), Burundi
Spain|Atmans Coffee

$23.89 · 250g · $9.56/100g

3 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 500g — $44.37 ($8.87/100g)
  • 1000g — $86.47 ($8.65/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles
Tinshe Guye, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 500g — $42.10 ($8.42/100g)
  • 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Lavado
Variety
Kumie, Diga & Wilsho
Producer
Tinshe Guye
Piedra Blanca, Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$27.31 · 250g · $10.92/100g

3 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 500g — $58.03 ($11.61/100g)
  • 1000g — $118.33 ($11.83/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Yellow Honey
Variety
SL28
Producer
Miguel Corrales & Juan Salas
Giku, Burundi
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $43.24 ($8.65/100g)
  • 1000g — $87.61 ($8.76/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee
Sironko, Uganda
Spain|Atmans Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 2000g — $114.92 ($5.75/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
SL28 & SL34
Producer
Sironko CWS
Black Diamond (Natural), Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$28.44 · 250g · $11.38/100g

3 sizes
  • 250g — $28.44 ($11.38/100g)
  • 500g — $54.61 ($10.92/100g)
  • 1000g — $105.82 ($10.58/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Milenio
Producer
Francisca Cubillo & Óscar Chacón
La Muralla, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$22.76 · 250g · $9.10/100g

3 sizes
  • 250g — $22.76 ($9.10/100g)
  • 500g — $43.24 ($8.65/100g)
  • 1000g — $83.06 ($8.31/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Pink Bourbon
Producer
Pequeños productores
Coffea Diversa, Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$18.20 · 100g · $18.20/100g

4 sizes
  • 100g — $18.20 ($18.20/100g)
  • 250g — $34.13 ($13.65/100g)
  • 500g — $73.96 ($14.79/100g)
  • 1000g — $152.47 ($15.25/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Laurina
Producer
José Padilla
Kamundu, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 500g — $40.96 ($8.19/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Lavado
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kamundu
Zarza (Bourbon Aji), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 100g · $19.34/100g

4 sizes
  • 100g — $19.34 ($19.34/100g)
  • 250g — $38.69 ($15.47/100g)
  • 500g — $84.20 ($16.84/100g)
  • 1000g — $172.95 ($17.29/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Bourbon Aji
Producer
Jonathan Gasca
La Macarena Decaf, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$14.79 · 100g · $14.79/100g

4 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $26.17 ($10.47/100g)
  • 500g — $50.06 ($10.01/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural ES Sugarcane Decaf
Variety
Red Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Lusitania (Geisha Thermal Shock), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 100g · $15.93/100g

3 sizes
  • 100g — $15.93 ($15.93/100g)
  • 250g — $30.72 ($12.29/100g)
  • 500g — $59.17 ($11.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed Thermal Shock
Variety
Geisha
Producer
Consuelo & Javier Macías
Kisunga, D.R.Congo
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)
  • 2000g — $134.26 ($6.71/100g)

Details

Process
Lavado
Variety
Red Bourbon
Producer
Kisunga CWS
Lost Soul, The Unknown Blend
Spain|Atmans Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

3 sizes
  • 250g — $13.65 ($5.46/100g)
  • 1000g — $42.10 ($4.21/100g)
  • 2000g — $81.92 ($4.10/100g)

Details

Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Ky Kebero