BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Lempira Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Lempira variety.

6 in stock6 roasters0.7/mo avg

Variety

Lempira

6 coffees

Price / 100g

$5.41 – $18.58

median $7.56 · 6 lots

Top origins

Honduras, Hawaii

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

6 Lempira variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Honduras, San Vicente
USA|Methodical Coffee

$22.81 · 340g · $6.71/100g

3 sizes
  • 340g — $22.81 ($6.71/100g)
  • 907g — $52.01 ($5.73/100g)
  • 2267g — $120.27 ($5.31/100g)

Details

Origin
Honduras, Santa Bárbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Paraneima, Bourbon, IHCafe90, Lempira
Producer
Beneficio San Vicente
La Lagunita - Honduras (2026)
Netherlands|Sango Specialty Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
San Sebastian, Honduras
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai, Lempira, Anacafe 14
Producer
Ariel Rodriguez
Honduras Cafico - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Corquin, Copan, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai, Lempira, Pacas
Producer
Cafés Finos de Corquín (CAFICO)
Moa'ula 'Ohana Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$21.00 · 113g · $18.58/100g

3 sizes
  • 113g — $21.00 ($18.58/100g)
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 2267g — $299.00 ($13.19/100g)

Details

Origin
100% Kaʻū Coffee
Process
Washed, Yeast Inoculated process
Variety
Catuai, Lempira
Honduras - Beneficio San Vicente Community Lot
USA|Brandywine Coffee Roasters

$23.00 · 425g · $5.41/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Parainema, Bourbon, IHCAFE90, and Lempira.
Dark Vibes
USA|Vibrant Coffee Roasters

$9.50 · 113g · $8.41/100g

4 sizes
  • 113g — $9.50 ($8.38/100g)
  • 283g — $16.75 ($5.91/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $107.00 ($4.72/100g)

Details

Origin
100% Honduras Café Organico Marcala, S.A
Process
Washed
Variety
mixed (Bourbon, Catuai, Caturra, Lempira, Ihcafe 90, Pacas, and Typica)