
Big Island Coffee Roasters
Moa'ula 'Ohana Blend
Moa'ula 'Ohana Blend is a 100% Kaʻū Coffee, Washed, Yeast Inoculated process, Catuai, Lempira coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- 100% Kaʻū Coffee
- Process
- Washed, Yeast Inoculated process
- Variety
- Catuai, Lempira
Available Sizes▾
- 113g — $21.00 ($18.58/100g)
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 2267g — $299.00 ($13.19/100g)

Moa'ula 'Ohana Blend
Moa'ula 'Ohana Blend is a 100% Kaʻū Coffee, Washed, Yeast Inoculated process, Catuai, Lempira coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- 100% Kaʻū Coffee
- Process
- Washed, Yeast Inoculated process
- Variety
- Catuai, Lempira
Available Sizes
- 113g — $21.00 ($18.58/100g)
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 2267g — $299.00 ($13.19/100g)
Similar coffees across all roasters

Aloha Blend
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$16.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00

Ka‘ū Classic Dark Roast – Specialty Hawaiian Coffee from the Big Island
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

100% Ka'ū Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Ka‘ū Classic Light Roast
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Hawai‘i Island Blend Medium-Dark Roast (Kona+ Ka‘ū)
Kona & Ka‘ū, Hawai‘i Island
Paradise Coffee Roasters
$25.00
Description
Origin: 100% Kaʻū Coffee Roast: Medium Tasting Notes: Syrupy honey & lemon blossoms with chocolate covered raisin notes in the finish Coffee Variety & Process: Catuai, Lempira varieties. Washed, Yeast Inoculated process.
About Big Island Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Big Island Coffee Roasters

Lā Piha Makahiki Blend
$45.00

Kona Peaberry Coffee
$26.00

Maui Mana
$15.00

Maui Mellow
$15.00

Kaʻu Morning Glory
$21.00

Ka'u Darkwood
$20.00







