BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Big Island Coffee Roasters

Big Island Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Hawaii, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Big Island Coffee Roasters.

Top origins
Hawaii
Common processes
Washed, Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast., Typica variety. Honey process
New in last 30 days
4 (5.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-17

11 coffees in stock (17 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Lā Piha Makahiki Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$45.00 · 283g · $15.90/100g

2 sizes
  • 283g — $45.00 ($15.90/100g)
  • 2267g — $320.00 ($14.12/100g)

Details

Origin
Kona, Maui & Kaʻū Coffees
Process
and SL34. Washed and Yeast Inoculated
Variety
Yellow Caturra, Red Bourbon
Kona Peaberry Coffee
USA|Big Island Coffee Roasters

$26.00 · 113g · $23.01/100g

3 sizes
  • 113g — $26.00 ($23.01/100g)
  • 283g — $49.00 ($17.31/100g)
  • 2267g — $349.00 ($15.39/100g)

Details

Origin
100% Kona Peaberry coffee
Process
Washed
Variety
Peaberry, Typica
Moa'ula 'Ohana Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$21.00 · 113g · $18.58/100g

3 sizes
  • 113g — $21.00 ($18.58/100g)
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 2267g — $299.00 ($13.19/100g)

Details

Origin
100% Kaʻū Coffee
Process
Washed, Yeast Inoculated process
Variety
Catuai, Lempira
Maui Mana
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra, Catuai
Maui Mellow
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Natural Processed
Variety
Yellow Caturra
Kaʻu Morning Glory
USA|Big Island Coffee Roasters

$21.00 · 113g · $18.58/100g

3 sizes
  • 113g — $21.00 ($18.58/100g)
  • 283g — $39.00 ($13.78/100g)
  • 2267g — $270.00 ($11.91/100g)

Details

Origin
100% Kaʻū coffee
Variety
Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Ka'u Darkwood
USA|Big Island Coffee Roasters

$20.00 · 113g · $17.70/100g

3 sizes
  • 113g — $20.00 ($17.70/100g)
  • 283g — $35.00 ($12.37/100g)
  • 2267g — $250.00 ($11.03/100g)

Details

Origin
100% Kaʻū Coffee
Variety
Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Kona Bloom
USA|Big Island Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $19.47/100g

3 sizes
  • 113g — $22.00 ($19.47/100g)
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 2267g — $309.00 ($13.63/100g)

Details

Origin
100% Kona coffee
Kona Moon
USA|Big Island Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $19.47/100g

3 sizes
  • 113g — $22.00 ($19.47/100g)
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 2267g — $309.00 ($13.63/100g)

Details

Origin
100% Kona Coffee
Hawaiian Harmony
USA|Big Island Coffee Roasters

$21.00 · 113g · $18.58/100g

3 sizes
  • 113g — $21.00 ($18.58/100g)
  • 283g — $37.00 ($13.07/100g)
  • 2267g — $269.00 ($11.87/100g)

Details

Origin
Maui, Kaʻū, Big Island Coffees
Wai Meli Morning Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$30.00 · 283g · $10.60/100g

2 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 2267g — $214.00 ($9.44/100g)

Details

Origin
51% Kona & Kaʻū coffees, 49% natural/washed World Coffees.