BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Sydra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Sydra variety.

6 in stock6 roasters2.3/mo avg

Variety

Sydra

6 coffees

Price / 100g

$15.99 – $45.63

median $23.84 · 6 lots

Top origins

Ecuador, Peru

Top processes

Washed, Honey, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

5 Sydra variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Pepe Jijon Sydra - sy oxi process
USA|Curious Coffee

$34.00 · 170g · $20.00/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
SyOxi
Variety
Sydra
Producer
Finca Soledad
sydra lactic
Japan|Walnuts Coffee

$35.00 · 150g · $23.33/100g

2 sizes
  • 150g — $35.00 ($23.33/100g)
  • 250g — $50.00 ($20.00/100g)

Details

Origin
zumba, zamora chinchipe, ecuador
Process
lactic washed
Variety
sydra
Producer
smallholders
PEPE JIJÓN SyOxy: Ecuador Sydra Oxidized
Canada|Pirates of Coffee

$29.00 · 100g · $29.00/100g

3 sizes
  • 100g — $29.00 ($29.00/100g)
  • 250g — $58.00 ($23.20/100g)
  • 1000g — $217.00 ($21.70/100g)

Details

Origin
Intag Valley
Process
Sydra Oxidized (SyOxy)
Variety
Sydra
Producer
Jose “Pepe”Jijón
Finca Soledad Sydra Wave | Freshly Roasted
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$24.34 · 100g · $24.34/100g

2 sizes
  • 100g — $24.34 ($24.34/100g)
  • 250g — $54.60 ($21.84/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Wave Honey
Variety
Sydra
Producer
Finca Soledad
Finca Soledad Sydra Wave Natural
Vietnam|XLIII Coffee

$114.07 · 250g · $45.63/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Wave Natural
Variety
Sydra
Producer
Finca Soledad