BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bluebird Coffee Roastery

Bluebird Coffee Roastery is a specialty coffee roaster based in South Africa. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Bluebird Coffee Roastery.

Top origins
Burundi, Colombia, Rwanda
Common processes
Washed, Honey, Natural
New in last 30 days
3 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-23

20 coffees in stock (32 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya Kamwangi PB
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$15.56 · 250g · $6.22/100g

2 sizes
  • 250g — $15.56 ($6.22/100g)
  • 1000g — $54.84 ($5.48/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Producer
Kamwangi Factory
Gesha Village | Freshly Roasted
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$28.00 · 100g · $28.00/100g

2 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 250g — $67.04 ($26.82/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Gesha Village
Kenya Ruera Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$24.34 · 250g · $9.74/100g

2 sizes
  • 250g — $24.34 ($9.74/100g)
  • 1000g — $91.45 ($9.14/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
Variety
Ruiru 11, SL28, K7, Batian
Producer
Ruera Factory & Estate
Everything
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$15.19 · 250g · $6.08/100g

2 sizes
  • 250g — $15.19 ($6.08/100g)
  • 1000g — $56.12 ($5.61/100g)

Details

Origin
Made up of fresh microlot coffeesfrom our current menu.
Process
Light Roast
Variety
Various
Producer
Various
Karogoto AA
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru
Producer
Karogoto Coffee Mill
Rwanda Kilimbi Anaerobic Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Kilimbi CWS
Bluebird Coffee Roastery | Home | Specialty Espresso Blend
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$10.07 · 250g · $4.03/100g

2 sizes
  • 250g — $10.07 ($4.03/100g)
  • 1000g — $30.44 ($3.04/100g)

Details

Origin
Brazil and Burundi
Process
Medium Roast
Variety
Yellow Bourbon, Red Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Various
Abu Coffee Natural Gesha
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$30.44 · 100g · $30.44/100g

2 sizes
  • 100g — $30.44 ($30.44/100g)
  • 250g — $69.24 ($27.70/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Abu Coffee
Inmaculada Fellow Farms
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$17.33 · 100g · $17.33/100g

2 sizes
  • 100g — $17.33 ($17.33/100g)
  • 250g — $34.16 ($13.67/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Geisha
Producer
Inmaculada Coffee
Los Pirineos Pink Bourbon
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$17.33 · 250g · $6.93/100g

2 sizes
  • 250g — $17.33 ($6.93/100g)
  • 1000g — $66.19 ($6.62/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Diego Baraona, Los Pirineos
Burundi Migoti Hill Washed
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$12.14 · 250g · $4.86/100g

2 sizes
  • 250g — $12.14 ($4.86/100g)
  • 1000g — $42.64 ($4.26/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Migoti Coffee Co.
Rwanda Rugali Honey
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$14.58 · 250g · $5.83/100g

2 sizes
  • 250g — $14.58 ($5.83/100g)
  • 1000g — $53.81 ($5.38/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Rugali CWS
Las Margaritas Red Bourbon
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.56/100g)
  • 1000g — $59.72 ($5.97/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Café Granja La Esperanza
Cafe Granja La Esperanza Potosi Tres Dragones
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$17.33 · 250g · $6.93/100g

2 sizes
  • 250g — $17.33 ($6.93/100g)
  • 1000g — $63.75 ($6.37/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Colombia
Producer
Cafe Granja La Esperanza
Finca Soledad Sydra Wave | Freshly Roasted
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$24.34 · 100g · $24.34/100g

2 sizes
  • 100g — $24.34 ($24.34/100g)
  • 250g — $54.60 ($21.84/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Wave Honey
Variety
Sydra
Producer
Finca Soledad
Chevas Estate Washed Geisha
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$25.56 · 100g · $25.56/100g

2 sizes
  • 100g — $25.56 ($25.56/100g)
  • 250g — $51.79 ($20.72/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
José Luis Chevas
Finca Soledad TyOxi | Freshly Roasted
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$19.52 · 100g · $19.52/100g

2 sizes
  • 100g — $19.52 ($19.52/100g)
  • 250g — $45.75 ($18.30/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Oxidator
Variety
Typica Mejorado
Producer
Finca Soledad
Bluebird Coffee Roastery | Friendly | Espresso Blend
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$10.07 · 250g · $4.03/100g

2 sizes
  • 250g — $10.07 ($4.03/100g)
  • 1000g — $30.44 ($3.04/100g)

Details

Origin
Brazil and Burundi
Process
Medium Roast
Variety
Red Bourbon, Typica & Yellow Bourbon
Producer
Various
No Buzz
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$11.53 · 250g · $4.61/100g

2 sizes
  • 250g — $11.53 ($4.61/100g)
  • 1000g — $41.18 ($4.12/100g)

Details

Origin
Guatemala & Colombia
Variety
Caturra, Catuai
Producer
1500masl
Alo Coffee Godicho Honey
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$19.95 · 250g · $7.98/100g

2 sizes
  • 250g — $19.95 ($7.98/100g)
  • 1000g — $74.67 ($7.47/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Producer
Alo Coffee