BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Curious Coffee

Curious Coffee is a specialty coffee roaster based in Michigan, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Curious Coffee.

Top origins
Colombia, Brazil, Peru
Common processes
washed, natural, anaerobic natural
New in last 30 days
4 (11.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27
Latest restock
2026-09-27

25 coffees in stock (35 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Pepe Jijon Sydra - sy oxi process
USA|Curious Coffee

$34.00 · 170g · $20.00/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
SyOxi
Variety
Sydra
Producer
Finca Soledad
Jairo Arcila - strawberry castillo
USA|Curious Coffee

$28.50 · 170g · $16.76/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
castillo
Producer
Jairo Arcila
Peru - organic, fairtrade - washed process
USA|Curious Coffee

$23.50 · 285g · $8.25/100g

Details

Origin
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru
Process
Fully washed and dried in the sun
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Producer
124 women members of Asociación de Productores Cafetaleros de la Cuenca del Rio Marañón (APROCCURMA)
Jairo Arcila - peach pink bourbon
USA|Curious Coffee

$29.00 · 170g · $17.06/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
pink bourbon
Producer
Jairo Arcila
strawberries and chocolate
USA|Curious Coffee

$19.50 · 170g · $11.47/100g

2 sizes
  • 170g — $19.50 ($11.47/100g)
  • 285g — $29.50 ($10.35/100g)

Details

Origin
Colombia; Brazil
Process
dry anaerobic fermentation; Pulped Natural
Variety
Pink Bourbon; Acaia
Producer
Jairo Arcila; Marco A. Guardabaxo
Luz Helena Salazar Pink Bourbon
USA|Curious Coffee

$26.00 · 285g · $9.12/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
washed
Variety
pink bourbon
Producer
Luz Helena Salazar
Marlon Bolaños - geisha natural
USA|Curious Coffee

$29.50 · 170g · $17.35/100g

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
natural (with three day fermentation in closed tanks)
Variety
geisha
Producer
Marlon Bolaños
Fazenda Matão
USA|Curious Coffee

$18.50 · 285g · $6.49/100g

Details

Origin
Brazil, Mogiana
Process
natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Fazenda Matão
Fazenda Maria Celeste
USA|Curious Coffee

$29.50 · 285g · $10.35/100g

Details

Origin
Brazil, Sul de Minas
Process
anaerobic natural
Variety
Arara
Producer
Cláudia Maria Carvalho Ribeiro Rezende
Ricardo Lizcano washed caturra
USA|Curious Coffee

$24.00 · 285g · $8.42/100g

Details

Origin
Algeciras, Huila, Colombia
Process
washed
Variety
caturra
Producer
Ricardo Lizcano
Andrés Martinez geisha
USA|Curious Coffee

$29.50 · 170g · $17.35/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca
Process
semi-washed
Variety
geisha
Producer
Andrés Martinez
Liliana Ramírez - chiroso
USA|Curious Coffee

$33.00 · 285g · $11.58/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
washed
Variety
chiroso
Producer
Liliana Ramírez
Jorge Rojas natural geisha
USA|Curious Coffee

$37.50 · 170g · $22.06/100g

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
natural
Variety
geisha
Producer
Jorge Rojas
Galeras - caturra & castillo
USA|Curious Coffee

$21.00 · 285g · $7.37/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
washed
Variety
caturra and castillo
Sebastian Ramirez - blackberry co-ferment
USA|Curious Coffee

$28.00 · 170g · $16.47/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
blackberry co-ferment with thermal shock
Variety
caturra
Producer
Sebastian Ramírez
Jairo Arcila natural chiroso
USA|Curious Coffee

$27.00 · 170g · $15.88/100g

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
natural
Variety
chiroso
Producer
Jairo Arcila
Diofanor Ruiz - washed pink bourbon
USA|Curious Coffee

$27.50 · 285g · $9.65/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio
Process
washed;
Variety
pink bourbon
Producer
Diofanor Ruiz
Luz Helena Salazar geisha
USA|Curious Coffee

$33.00 · 170g · $19.41/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
washed
Variety
geisha
Producer
Luz Helena Salazar
Edwin Noreña - geisha intenso
USA|Curious Coffee

$33.50 · 170g · $19.71/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio
Process
inoculated carbonic honey process
Variety
geisha
Producer
Edwin Noreña
Bella Alejandria geisha
USA|Curious Coffee

$38.50 · 170g · $22.65/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
anaerobic washed
Variety
Geisha
Producer
Wilder Lazo
Fazenda Guariroba pink bourbon
USA|Curious Coffee

$27.50 · 285g · $9.65/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Double Fermentation*
Variety
pink bourbon
Producer
Gabriel Lamounier Vieira and Elisa Paiva Lamounier
Fazenda Santa Cruz - natural process
USA|Curious Coffee

$19.50 · 285g · $6.84/100g

Details

Origin
Caconde, São Paolo, Brazil
Process
natural
Producer
Francisco Fonseca Figueiredo
Clever Angel Villaneuva Rafael - washed process
USA|Curious Coffee

$23.00 · 285g · $8.07/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
washed
Producer
Clever Angel Rafael Villanueva
Wilder Lazo bourbon aji natural
USA|Curious Coffee

$34.00 · 170g · $20.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
natural
Variety
bourbon ají
Producer
Wilder Lazo
El Mirador bourbon aji washed
USA|Curious Coffee

$29.50 · 170g · $17.35/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
washed
Variety
bourbon ají
Producer
Yessica and Diego Parra