BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Topázio Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Topázio variety.

13 in stock7 roasters1/mo avg

Variety

Topázio

13 coffees

Price / 100g

$4.67 – $9.77

median $7.02 · 13 lots

Top origins

Brazil

Top processes

Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

13 Topázio variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Brazil Fazenda Guariroba "Citrus"
Japan|Freak Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

2 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Campo das Vertentes, Brazil
Process
Double Anaerobic Black Honey
Variety
Topazío
Producer
Homero Aguiar Paiva & Gabriel Lamounier
Zab coffee roaster – BRAZIL - JOYEUX ROGER
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBrazil

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Sancoffee cooperative
Old School Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Process
Natural Process
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Various
DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil
UK|Dark Arts Coffee

$7.00 · 100g · $7.00/100g

3 sizes
  • 100g — $7.00 ($7.00/100g)
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

Details

Origin
Brazil, Sul De Minas
Process
Natural
Variety
Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon
Sucuri Farm (Aerobic Natural) - Brazil
Australia|Monastery Coffee

$17.88 · 250g · $7.15/100g

2 sizes
  • 250g — $17.88 ($7.15/100g)
  • 1000g — $60.80 ($6.08/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Aerobic Natural
Variety
Topazio
Producer
Sucuri
1kg House Espresso Subscription
Australia|Patricia Coffee Brewers

$49.17 · 1000g · $4.92/100g

Details

Origin
Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Catuaí & Topázio
House Espresso - Fazenda Progresso, Brazil
Australia|Patricia Coffee Brewers

$14.05 · 200g · $7.02/100g

2 sizes
  • 200g — $14.05 ($7.02/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Catuaí & Topázio
Blue Sky Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 340g — $55.00 ($16.18/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
Coromandel - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Coromandel
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Estrela Carvalho - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Estrela Carvalho
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family