
49th Parallel Coffee Roasters
Old School Espresso
Old School Espresso is a Brazil - Cerrado Mineiro, Natural Process, Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil - Cerrado Mineiro
- Process
- Natural Process
- Variety
- Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
- Producer
- Fazendo Rio Brilhante
Available Sizes▾
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Old School Espresso
Old School Espresso is a Brazil - Cerrado Mineiro, Natural Process, Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil - Cerrado Mineiro
- Process
- Natural Process
- Variety
- Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
- Producer
- Fazendo Rio Brilhante
Available Sizes
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)
Similar coffees to this Brazil - Cerrado Mineiro Natural Process Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio

Espresso B, Brazil
Brazil, Campos ALtos Natural Red Catuaí
MOK
$15.93

Espresso Blend
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Ethica Coffee Roasters - Espresso - Brazil
Brazil Natural Red Catuai
Speciality Coffee CA
$15.00

Espresso Blend - 1kg
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$56.78

BRAZIL - Brasilien Espresso
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Dark Roast
Brazil Natural CATURRA & CATUAI
Bonanza Coffee
$15.82
Description
Producer: Fazendo Rio Brilhante Country: Brazil Region: Cerrado Mineiro Elevation: 1150 m.a.s.l. Variety: Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio Roast Level: Medium-Dark Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00





