BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

19 Grams

19 Grams is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 19 Grams.

Top origins
Costa Rica, Colombia, El Salvador
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
7 (6.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-10
Latest restock
2026-09-22

2 coffees in stock (287 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)