BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

19 Grams

19 Grams is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 19 Grams.

Top origins
Costa Rica, Colombia, El Salvador
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
7 (6.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-10
Latest restock
2026-09-22

35 coffees in stock (287 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

The Blue Line - For the Runners
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Zwischen Startbogen und Ziellinie
Process
Carb Loaded
Variety
PB
Producer
Der Pacemaker
Kaffee Adventskalender Espresso
Germany|19 Grams

$103.00 · 1200g · $8.58/100g

3 sizes
  • 1200g — $103.00 ($8.58/100g)
  • 1200g — $119.00 ($9.92/100g)
  • 1200g — $113.00 ($9.42/100g)

Details

Origin
,
Process
Erntejahr:
Variety
Verarbeitung:
Producer
Betreiberform:
Poltergeist - Halloween Kaffee
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)

Details

Origin
die Unterwelt
Process
Spooked
Variety
666
Producer
Luzifer, himself
1 Hz Decaf Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia, Bourbon
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Kolumbien
24 Hz Espresso Winter-Edition
Germany|19 Grams

$18.00 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Indien
Process
Washed
Variety
Selection 795
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Karnataka
Copacabana Brasilien Espresso
Germany|19 Grams

$12.00 · 250g · $4.80/100g

3 sizes
  • 250g — $12.00 ($4.80/100g)
  • 1000g — $42.00 ($4.20/100g)
  • 3000g — $113.00 ($3.77/100g)

Details

Origin
Brasilien
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon, Yellow Catuai
Producer
Francisco Isidro Pereira (Familie Pereira)
Decaf - entkoffeinierter Kolumbien Espresso
Germany|19 Grams

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)
  • 3000g — $146.00 ($4.87/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Caturra
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Kolumbien
144 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$16.00 · 250g · $6.40/100g

Details

Origin
Brasilien
Process
Natural
Variety
Catuaí PB
Producer
Pedro Humberto Veloso
Los Planes - Honduras Espresso
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Kleinproduzent:innen der Community Los Planes, Comayagua
El Vergel - Kolumbien Espresso
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed – 24 Std. Fermentation, dann gewaschen; Trocknung auf Trockenbetten & mechanisch, 25 Tage Stabilisierung
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Elías & Shady Bayter und Martha Montenegro (Forest Coffee)
Decaf - entkoffeinierter Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 3000g — $149.00 ($4.97/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Caturra
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Kolumbien
Los Planes - Honduras Filter
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Kleinproduzent:innen der Community Los Planes, Comayagua
Kii - Kenia Espresso
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
  • 3000g — $199.00 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 und Batian Blend
Producer
Die Kii-Washing Station wird von der Rung’eto Farmer's Cooperative Society betrieben.
Kii - Kenia Filter
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
  • 3000g — $199.00 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian
Producer
Die Kii-Washing Station wird von der Rung’eto Farmer's Cooperative Society betrieben.
Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Verschiedene Kleinbauern
El Vergel - Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed – 24 Std. Fermentation, dann gewaschen; Trocknung auf Trockenbetten & mechanisch, 25 Tage Stabilisierung
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Elías & Shady Bayter und Martha Montenegro (Forest Coffee)
120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
90 Hz Filter
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Ruanda
Process
Washed
Variety
Rote Bourbon
Producer
Agnes Mukamushinja
Endless Summer - Classic Espresso
Germany|19 Grams

$13.00 · 250g · $5.20/100g

3 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $45.00 ($4.50/100g)
  • 3000g — $125.00 ($4.17/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Bourbon
Producer
verschiedene Produzenten
La Divisa - Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$42.00 · 200g · $21.00/100g

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Java
Producer
Diofanor Ruiz
Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Filter
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Verschiedene Kleinbauern
Spring Bloom - Filterröstung
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)
  • 3000g — $137.00 ($4.57/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Bourbon
Producer
Kleinfarmer-Kooperativen
El Oasis - Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$42.00 · 200g · $21.00/100g

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Fernando Bocanegra
Simbi Honey - Ruanda Espresso
Germany|19 Grams

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 3000g — $160.00 ($5.33/100g)

Details

Origin
Ruanda
Process
Honey
Variety
Bourbon
Producer
Abdul Rudahunga
Simbi Honey - Ruanda Filter
Germany|19 Grams

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 3000g — $160.00 ($5.33/100g)

Details

Origin
Ruanda
Process
Honey
Variety
Rote Bourbon
Producer
Abdul Rudahunga
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)
Kaffee Adventskalender Filter
Germany|19 Grams

$103.00 · 1200g · $8.58/100g

3 sizes
  • 1200g — $103.00 ($8.58/100g)
  • 1200g — $119.00 ($9.92/100g)
  • 1200g — $113.00 ($9.42/100g)
Italo Disco - Espresso für Vollautomaten
Germany|19 Grams

$12.00 · 250g · $4.80/100g

3 sizes
  • 250g — $12.00 ($4.80/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 3000g — $115.00 ($3.83/100g)
Little Flower – Indien-Espresso ohne Säure & Bitterkeit
Germany|19 Grams

$12.00 · 250g · $4.80/100g

3 sizes
  • 250g — $12.00 ($4.80/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 3000g — $115.00 ($3.83/100g)