
3fe Coffee
Momentum Blend
Momentum Blend is a specialty coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $12.52 ($5.01/100g)
- 1000g — $45.51 ($4.55/100g)

Momentum Blend
Momentum Blend is a specialty coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $12.52 ($5.01/100g)
- 1000g — $45.51 ($4.55/100g)
Similar coffees across all roasters

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.73

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99

Warmth Filter Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.73

Tractor Beam Blend
Superthing
$20.00

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99

Es Chocolat Blend
Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya
Momos Coffee
$13.00
Description
If you would like your coffee shipped pre-ground, please choose from our 'Select Grind' option before adding this coffee to your cart. Our popular seasonal blend, served in some of the most excellent cafes across the country, also available for home brewers enthusiasts! Momentum Blend is also available on a subscription too! 40% Guatemala - Los Andes: Washed, Mixed varieties40% Nicaragua - El Limoncillo: Washed, Caturra20% Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra While components are subject to change without notice, the target flavour profile of Momentum remains constant: Sweet, smooth, chocolatey & nutty. Suitable for filter and espresso.
More from 3fe Coffee

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
$14.22

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
$17.07

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
$13.08

Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
$13.65

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
$19.91

Bolivia - Las Alasitas: Washed, Gesha
$22.76





![ONIBUS Blend [ONIBUS Original Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0099/0075/2932/files/onibus_38d12fa8-19ba-40aa-9ad7-7ffe7a19b0d9.png?v=1725328358)