
3fe Coffee
Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties
Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties is a Ethiopia, Natural, Indigenous Varieties coffee from 3fe Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $15.93 ($6.37/100g)
- 1000g — $60.30 ($6.03/100g)

Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties
Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties is a Ethiopia, Natural, Indigenous Varieties coffee from 3fe Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $15.93 ($6.37/100g)
- 1000g — $60.30 ($6.03/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Indigenous Varieties

GUJI - ETHIOPIA
Guji, Ethiopia Natural Mikicho, 74158, 74112
Cosmic Dust Coffee
$25.00

Ethiopia, Shoondhisa
Shoondhisa, Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112
Kiss the Hippo Coffee
$17.00

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99

Ethiopia, Origins - Natural
Natural 74110 & 74112
Methodical Coffee
$24.72

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61

Ethica Coffee Roasters - Israel Degefa - Ethiopia - Natural - Espresso
Ethiopia Natural 74112, 74110
Speciality Coffee CA
$18.00
Description
To choose pre-ground coffee please choose from our 'Select Grind' option before adding this coffee to your cart. Classic natural Ethiopian, fruity with a punchy acidity. It's been 8 years since we last had a coffee from Guji Shakiso, & it's a delight to have it back on the list. Local farmers around the Guji region sell cherries to the mill in Shakiso, & it's become home to many of the best Ethiopian coffees we've had over the years. Country: Ethiopia Region: Guji Farm: Shakiso Elevation: 1800-2000 m.a.s.l. Coffee Variety: Indigenous Varieties Process: Natural
More from 3fe Coffee

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
$14.22

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
$17.07

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
$13.08

Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
$13.65

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
$19.91

Bolivia - Las Alasitas: Washed, Gesha
$22.76






