
Kiss the Hippo Coffee
Ethiopia, Shoondhisa
Ethiopia, Shoondhisa is a Shoondhisa, Ethiopia, Natural, Gibirinna 74110 & Serto 74112 coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Shoondhisa, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Gibirinna 74110 & Serto 74112
- Producer
- Ture Waji (Sookoo Coffee)
Available Sizes▾
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Ethiopia, Shoondhisa
Ethiopia, Shoondhisa is a Shoondhisa, Ethiopia, Natural, Gibirinna 74110 & Serto 74112 coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Shoondhisa, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Gibirinna 74110 & Serto 74112
- Producer
- Ture Waji (Sookoo Coffee)
Available Sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Shoondhisa, Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99

Shoondhisa: Natural
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Shoondhisa: Natural Espresso
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Shoondhisa Natural - Ethiopia
Ethiopia Natural Gibrinna 74110, Serto 74112
Tandem Coffee Roasters
$18.00

Shoondhisa Natural Process 2024
Guji Zone, Ethiopia Natural JARC Selections
Passenger
$21.00

Shoondhisa - Landrace - Natural - Ethiopia 250g
Guji, Shoondhisa kebele Natural Landrace
Norma Supply Co.
$25.00
Description
Producer Ture Waji (Sookoo Coffee) Farm/Mill Dambi Uddo Drying Station Location Shakiso, Guji Zone, Oromia, Ethiopia Altitude 2,000 - 2,150 masl Process Natural Cultivar Gibirinna 74110 & Serto 74112 Harvest January 2026 Expect notes of Peach, Strawberry, Jasmine Shoondhisa is a hamlet in the hills above Shakiso, in Ethiopia's Guji Zone. Smallholders here grow the local Gibirinna 74110 and Serto 74112 varieties at over 2,000 metres, where cool nights let cherries ripen slowly and build sweetness. Their harvest is processed by Ture Waji of Sookoo Coffee at the Dambi Uddo drying station, a producer who has done as much as anyone to put Guji naturals on the map. Only ripe cherries make the cut, hand sorted and dried whole on raised beds for 18 to 21 days. The cup is pure Guji: ripe peach, juicy strawberry, jasmine, and a syrupy sweet finish.
More from Kiss the Hippo Coffee

Ethiopia, Haro Sorsa
$20.00

Costa Rica, Mariana Washed
$15.00

Costa Rica, Labrador Gesha
$38.00

Guatemala, Finca Las Gardenias
$20.00

Low Caf
$15.00

Peru, Negrisa Organic Decaf
$15.00


