
Sightglass Coffee
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra is a Oporapa, Huila, Washed, Caturra coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oporapa, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
Available Sizes▾
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra is a Oporapa, Huila, Washed, Caturra coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oporapa, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
Available Sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $168.00 ($7.41/100g)
Similar coffees to this Oporapa, Huila Washed Caturra

Colombia - Dos Quebradas
Colombia, Huila, Palermo Lavado Caturra
Hola Coffee
$15.93

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00

Buena Vista - Colombia - Caturra - Washed
Colombia Washed Caturra
Sorellina Coffee
$14.00

Colombia - Caturra Chiroso, Finca El Paraiso
Piendamo, Cauca Thermal Shock Washed Caturra, Chiroso
Archers Coffee
$29.41

Colombia El Recuerdo Espresso
Colombia - Pitaltio, Huila Washed Caturra & Pink Bourbon
49th Parallel Coffee Roasters
$22.00

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
Colombia Washed Caturra
3fe Coffee
$14.22
Description
Roast Level: Light-Medium Roast Origin: Oporapa, Huila Variety / Processing: Caturra / Washed Growing Altitude: 1,780 meters above sea level
About Sightglass Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Sightglass Coffee

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
$28.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
$28.00

Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
$28.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
$28.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
$28.00

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
$28.00
