BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Organic French Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

49th Parallel Coffee Roasters

$14.00340gIn Stock

Organic French Roast

Organic French Roast is a Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz, Catuai, Caturra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from 49th Parallel Coffee Roasters

Details

Origin
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
Available Sizes▾
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Description

Producer: Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio Country: Nicaragua Region: Las Sabanas municipality, Madriz Elevation: 1100-1500 m.a.s.l. Variety: Catuai, Caturra Roast Level: Dark Filter Roast

About 49th Parallel Coffee Roasters

Location
British Columbia, Canada
Region
North America
Visit 49th Parallel Coffee Roasters →