
49th Parallel Coffee Roasters
Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso is a Ethiopia - Bitta, Kaffa, Washed, Wolisho coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia - Bitta, Kaffa
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho
- Producer
- Asmamaw Wodemariam, Bitta Farm
Available Sizes▾
- 301g — $19.00 ($6.31/100g)
- 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso is a Ethiopia - Bitta, Kaffa, Washed, Wolisho coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia - Bitta, Kaffa
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho
- Producer
- Asmamaw Wodemariam, Bitta Farm
Available Sizes
- 301g — $19.00 ($6.31/100g)
- 2268g — $133.00 ($5.86/100g)
Similar coffees to this Ethiopia - Bitta, Kaffa Washed Wolisho

Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Ethiopia Washed Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Nylon Coffee Roasters
$26.61

Espresso A, Ethiopia
Ethiopia, Bombe Washed Heirloom G2
MOK
$17.07

Karamo Adara Espresso
Karamo, Ethiopia Washed Walega
Eight Ounce Coffee
$22.99

Wild At Heart - perfect Espresso
Äthiopien / Brasilien Natural Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
19 Grams
$14.00

Bedeye
Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$27.31
Description
Producer: Asmamaw Wodemariam, Bitta Farm Country: Ethiopia Region: Bitta, Kaffa Elevation: 1900-2050 masl Variety: Wolisho Process Method: Washed Roast Level: Medium Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00

Burundi Hafi Natural Filter Roast
$20.00