
49th Parallel Coffee Roasters
Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso is a Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo, Washed, Ethiopian Landraces coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landraces
- Producer
- Various Smallholder Producers
Available Sizes▾
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso is a Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo, Washed, Ethiopian Landraces coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landraces
- Producer
- Various Smallholder Producers
Available Sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)
Similar coffees to this Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Washed Ethiopian Landraces

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Sightglass Coffee
$28.00

Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Ethiopia Washed Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Nylon Coffee Roasters
$26.61

Aricha - Washed
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Black & White
$26.00

Ethiopia Gotiti
Ethiopia, Gotiti kebele, Gedeo Zone, Yirgacheffe Washed 74112
De Mello Coffee
$17.65

Aricha Wubanchi
Aricha, Gedeo Zone, Yirgacheffe Natural Heirloom
Origin Roasting
$24.71
Description
Producer: Various Smallholder Producers Country: Ethiopia Region: Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Elevation: 1950 m.a.s.l. Variety: Ethiopian Landraces Process Method: Washed Roast Level: Medium-Light Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Burundi Hafi Natural Filter Roast
$20.00