49th Parallel Coffee Roasters
49th Parallel Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 49th Parallel Coffee Roasters.
- Top origins
- Ethiopia, Colombia, Honduras
- Common processes
- Washed, Natural, Washed Process
- New in last 30 days
- 8 (8.7/mo avg)
- Newest arrival
- 2026-09-26
- Latest restock
- 2026-07-25
1 coffees in stock (127 total) — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$18.00 · 301g · $4.98/100g
2 sizes
- 301g — $15.00 ($4.98/100g)
- 2268g — $128.00 ($5.64/100g)
Details
- Origin
- El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
- Process
- Honey
- Variety
- Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
- Producer
- José Antonio Salaverria, JASAL